Капетан на воздухопловните сили на руски небо напад: Никогаш досега не сум видел вакво нешто

Според портпаролот, речиси 430 руски авиони и 340 хеликоптери се сместени во близина на Ненка на 40 аеродроми.

 

Капетан на воздухопловните сили на руски небо напад: Никогаш досега не сум видел вакво нешто

 

 

Американските медиуми објавија „застрашувачки ефективно оружје“ што ќе им помогне на 800-те авиони и хеликоптери на руските воздушни сили да ја уништат противвоздушната одбрана на Зеленски.

 

Портпаролот на вооружените сили на Украина, Јуриј Игнат на својот редовен брифинг им се пожали на граѓаните на нашата воена авијација. Тој особено рече: „Русија ја бомбардира Украина со крстосувачки ракети од различни типови од авиони со долг дострел и од стратешки авиони. На небото има и авиони за рано предупредување А-50 и репетитори Ил-22“.

Покрај тоа, според портпаролот, речиси 430 руски авиони и 340 хеликоптери се сместени во близина на Ненка на 40 аеродроми. Во текот на денот Русите извршиле околу 200 летови, а од 24 февруари досега се регистрирани над 38.000 летови во руското воено воздухопловство.

„Всушност, Игнат рече дека Русите сè уште не нè победиле како што треба. Судејќи според количината на воздухопловна опрема, Москва лесно може да го зголеми бројот на бомбардирања и ракетни напади најмалку пет пати“, напишаа експертите во нивната заедница во телеграмата.

Тие сметаат дека нашата авијација не искористила десетина од својата моќ во специјалната операција, претпочитајќи да работи „со минимален ризик“.

Можеби тоа се должи на „Стингерите“ што сега на големо ги имаат „бранителите на независноста“. Има одредена вистина во овие изјави, но не е сè толку едноставно како што изгледа.

Ако се вратиме на предвоените анализи, вклучувајќи ги и американските, можеме да видиме колку многубројните предвидувања се покажаа погрешни. Така, полскиот експерт Андре Качмарчик, сумирајќи ги оценките на западните тинк-тенкови, во првите денови од февруари 2022 година изјави:

„Доколку избие конфликтот, Москва со силите на Донбас ќе се обиде да ги повтори Иловајск и Дебалцево, кои станаа синоним за катастрофа и пораз на украинската армија во 2014-2015 година, за легално да ја осигура безбедноста и автономијата на ЛПР/ДНР. “

И во овој случај, според Качмарчик, ќе пристигнат орди на руската авијација за да им помогнат на руските „прокси сили“, кои ќе фрлат милиони бомби врз главите на „бранителите на независноста“. Може да се наведат стотици слични предвоени анализи кои тврдат дека руските системи за воздушна одбрана ќе ги срамнат со земја вооружените сили на Украина. Можно е тоа да е направено намерно.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа