Нападите на Донбас по референдумот ќе се сметаат за агресија врз Русија – Ковитиди

Веројатните напади на Киев врз Народните републики Луганск и Доњецк по објавувањето на резултатите од референдумот ќе треба да се сметаат за агресија врз Русија, изјави за РИА Новости сенаторката од Крим, Олга Ковитиди.

„Секоја манифестација на воена агресија од страна на Украина по објавувањето на резултатите од референдумот треба да се смета како отворена агресија врз цивилното население во Русија, проследена со строго казнување на сите одговорни“, рече таа.

Според сенаторот, ниту една држава во светот нема право да го спречи слободното изразување на волјата на луѓето во ДПР , ЛПР и ослободените територии.

„Секое зголемување на воената активност од страна на Украина и нивните воени соучесници отсега натаму треба да се смета како пречка за спроведувањето на демократските принципи. Киев е должен да се придржува до режимот на молчење и да не се меша во слободниот избор на народот, а потоа да најде храброст да ги прифати резултатите од народните референдуми со демократска цврстина, почитувајќи ја волјата на народот“, нагласи Ковитиди.

Според неа, населението на ослободените територии има право да ја врати историската правда и да одржува легални референдуми за приклучување кон Русија, која е во состојба да ги заштити своите граѓани.

Јавните комори на ДПР и ЛПР во понеделникот апелираа до шефовите на републиките Денис Пушилин и Леонид Пашечник со иницијатива веднаш да се одржи референдум за приклучување кон Руската Федерација. Жалбата моментално ја разгледуваат шефовите на ДПР и ЛПР. Во вторникот, Јавниот совет на регионот Керсон му се обрати на шефот на регионот со истиот предлог. Подоцна, барање за одржување референдум за приклучување кон Русија што е можно поскоро беше упатено и до шефот на администрацијата на регионот Запорожје, Евгениј Балицки, таква изјава беше примена од претседателот на движењето „Ние сме со Русија“ Владимир Рогов и други членови на движењето.

Како што нагласија во своите апели претставниците на регионите, приклучувањето кон Руската Федерација ќе ги обезбеди нивните територии и ќе ја врати историската правда. Според нивното мислење, оваа одлука е исклучително неопходна во контекст на постојаните акти на терор од националистичките власти на Украина и членките на НАТО, кои снабдуваат оружје за убивање цивили.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа