ЧАСОВНИКОТ ЧИТУВА – БЛИЗУ Е НОВА СВЕТСКА ВОЈНА! Оружјето штракаат, се прават планови, се собираат трупи – ЕВА НЕ ОЧЕКУВА СИТЕ

Кина, Тајван, Америка – ова е триаголникот што ќе ја означи геополитичката и воената карта на светот во наредниот период.

Армија, Америка, Кина, Северна Кореја, Израел.jpg

Кинескиот претседател Си Џинпинг изобилно јасно стави до знаење дека за него „повторното обединување“ на Тајван со континентална Кина е прашање на наследство, нешто што тој има намера да го постигне преку политички и економски средства или, доколку е потребно, со воена сила. Тој во моментов е преокупиран со кризата со корона, забавувањето на економскиот раст на Кина и претстојниот 20-ти партиски конгрес, каде што се надева дека ќе обезбеди трет мандат како претседател на Комунистичката партија на Кина .

Но, штом ќе се решат тие непосредни грижи, можно е некаде во следните пет години, Кси да размисли за преземање на Тајван на сила, или поради неуспехот на невоените напори за повторно обединување или затоа што верува дека неговите шанси за успех ќе се намалат ако тој чека додека истовремено ги гради своите воени способности. продолжи да расте, пишуваат Мишел Флурној и Мајкл Браун за надворешни работи.

Долгогодишната политика на Америка на „стратешка двосмисленост“ е намерно неизвесна дали и под кои околности САД ќе го бранат Тајван од кинеска инвазија. Но, очигледно е во интерес на САД да ја одвратат Кина од обид за таква операција. Како што истакна научникот Хал Брендс во извештајот од јули за Американскиот институт за претпријатија, кинескиот напад на Тајван што би предизвикал воен одговор на САД, најверојатно, ќе предизвика долг конфликт што ќе ескалира надвор од Тајван. Како и завојуваните големи сили од минатото, Соединетите Американски Држави и Кина ќе стануваа сè попосветени на победата како што конфликтот напредуваше, секој тврдејќи пред својата јавност дека имаат премногу да изгубат за да престанат да одат во војна.. Имајќи предвид дека и Кина и Соединетите Држави имаат значителни нуклеарни арсенали, играта мора да биде превентивно одвраќање. За да го сторат тоа, Соединетите Држави мора да му помогнат на Тајван да ги модернизира и подобри своите способности за самоодбрана, истовремено зајакнувајќи ја сопствената способност да ја одврати Кина од употреба на сила.

СТРАТЕГИЈА ЗА ОДРУЖУВАЊЕ

Добрата вест е дека новата стратегија за национална одбрана на администрацијата на Џо Бајден, која беше поднесена до Конгресот во март и се очекува да биде објавена во некласифицирана форма во наредните месеци, ја одразува потребата да се движи со поголема брзина и агилност за зајакнување на одвраќањето и во близина на и далечна иднина. Стратегијата го зајакнува фокусот на поагресивната Кина како примарна закана за САД и нагласува нова рамка на „интегрирано одвраќање“, повикувајќи се на сите инструменти на национална моќ, како и придонеси од сојузниците и партнерите на САД за одвраќање на идните конфликти. Таа, исто така, идентификува низа технологии кои ќе бидат клучни за одржување на воената предност на Америка – вклучувајќи вештачка интелигенција, автономија, вселенски способности и хиперсоника – и повикува на повеќе експерименти за да се подготви земјата за идни војни.

Но, критичното парче од сложувалката за одвраќање сè уште недостасува: напорите на Министерството за одбрана драматично да ги забрза и зголеми новите способности потребни за одвраќање на Кина во следните пет години. Пентагон развива и офанзивни и одбранбени способности, за кои ќе бидат потребни децении за да се дизајнира, изгради и имплементира. Но, новите технологии со двојна употреба ја менуваат природата на војувањето многу побрзо од тоа.Ова е веќе евидентно во Украина, каде комерцијалните сателитски снимки, автономните дронови, мобилните комуникации и социјалните медиуми ги обликуваа резултатите на бојното поле. На пример, сателитски снимки произведени од радар со синтетичка бленда, кои можат да гледаат низ облаците и ноќе, дадоа преглед во речиси реално време на движењата на Русија, дозволувајќи им на Украина и на земјите од НАТО да се спротивстават на дезинформациите на Кремљ, а понекогаш и давајќи им тактички на украинските сили предност .

Користејќи ја оваа сателитска снимка, беспилотните летала успеаја да соберат вредна интелигенција и да послужат како ефективно противтенковско оружје. Податоците за геолокација и дозволија на украинската војска да ги таргетира руските генерали кои невнимателно ги користеле своите мобилни телефони. Мобилните телефони, исто така, им дозволија на Украинците да ги документираат злосторствата, додека социјалните мрежи го зајакнаа украинскиот отпор и меѓународната поддршка за нивната кауза. Многу технологии кои претходно беа достапни само за владите сега се лесно достапни за поединци, вклучувајќи ги и земјите непријателски настроени кон Соединетите држави. За да ја искористи моќта на овие нови технологии, американската војска мора да усвои нови способности многу побрзо отколку во минатото.

Кина – која го предводи светот во производството на мали дронови и напредни телекомуникации – веќе покажува чувство на итност. Ги принудува своите приватни компании тесно да соработуваат со Народноослободителната армија (ПЛА) за да се забрза развојот и усвојувањето на нови технологии и концепти. Кина со децении внимателно ги проучуваше американските способности, дури и ги крадеше дизајните на многу од главните американски системи за оружје. Сега брзо ја модернизира ПЛА, искористувајќи ги асиметриите меѓу американските и сопствените способности за да ја намали воената предност на Вашингтон. Исто така, има корист од иновациите од неговиот комерцијален сектор. На пример, PLA користи комерцијални технологии за вештачка интелигенција за напојување на роеви беспилотни летала и подводни автономни возила. Исто така, се потпира на водечките приватни компании за алатки за електронско војување, технологии за виртуелна реалност за обука и софистицирани способности за разузнавање, надзор и извидување.

Додека раководството на Пентагон е заслужно за зајакнување на стратегиите на САД и зајакнување на положбата и активноста на американските сили во индо-пацифичкиот регион, суштината е дека американската војска едноставно не се движи доволно брзо за да обезбеди одвраќање на Кина на краток рок. Ако Вашингтон сака да ја ускрати способноста на Пекинг да го блокира или прегази Тајван во следните пет години, тој мора да го забрза темпото и опсегот на промените и да усвои нов пристап: немилосрдно лидерство и фокусирање на врвот на Министерството за одбрана за да ја одврати Кина. дневен приоритет, итна инвестиција во брзо распоредување на ветувачки прототипови од големи размери, поголема интеграција на комерцијални технологии за двојна употреба и итен напор да се решат најкритичните оперативни проблеми со кои би се соочиле Соединетите држави за да го одвратат кинескиот напад на Тајван. Ваков обид за судир не е без преседан. Размислете за итните напори на Пентагон за зголемување на беспилотните разузнавачки, надзорни и извидувачки способности во борбата против тероризмот по 11 септември и брзото распоредување на возила отпорни на мини за заштита на американските војници од импровизирани експлозивни направи за време на војната во Ирак.

АМЕРИКАНСКА ПОМОШ ЗА ТАЈВАН 

Планирањето за блокада или инвазија на Тајван долго време беше главен приоритет за ПЛА, обликувајќи сè, од приоритети за набавки до вежби до воено држење. Оваа можност, исто така, мотивираше децениски кинески инвестиции во способности „анти-пристап/одбивање област“ дизајнирани да ги спречат американските сили да проектираат моќ во регионот за да го одбранат Тајван. Сега се достапни многу нови PLA способности, што значително ги комплицира оперативните предизвици на американската војска. Сепак, многу од најперспективните воени капацитети на САД за спротивставување на Кина во случај на конфликт околу Тајван нема да бидат подготвени и целосно интегрирани во војската до 2030-тите.Ова го остава Тајван ранлив, најверојатно помеѓу 2024 и 2027 година. Во овој период, Кси може да заклучи дека има најголеми шанси за воен успех ако неговите претпочитани методи на политичка принуда и економското опкружување на Тајван не успеат. Навистина, благодарение на значителната инвестиција на PLA, американската војска наводно не успеала да ја спречи кинеската инвазија на Тајван во многу воени вежби предводени од Пентагон.

За да се спречи кинеската агресија врз Тајван во следните две до пет години, САД мора веднаш да ги пренасочат американските сили кон Индо-Пацификот. Процесите на стекнување кои добро функционираа за Соединетите држави за време на Студената војна се тешки и го оставаат Пентагон недоволно опремен да се натпреварува во период на длабоки технолошки нарушувања против побрз и поспособен противник од Советскиот Сојуз. Авторите на овој текст споделуваат заеднички став за тоа што треба да се направи за да се осигура дека САД ќе го обезбедат најдоброто одвраќање за Кина и, доколку е потребно, најдобрата одбрана на Тајван.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа