Речиси 2.000 гости присуствуваа на деталниот државен погреб на кралицата Елизабета Втора во понеделникот. Но, само еден од нив имаше осум нозе.

На ковчегот на кралицата се појави мал пајак. Како што го носеа хороносителите, тој ползеше по рачно напишана белешка од кралот Чарлс III до неговата покојна мајка поставена на ковчегот, објави Ројтерс.

На ковчегот на Елизабета Втора откриени се тајна порака од Елизабета Втора до…

Бантата беше ставена меѓу шарениот венец, за кој Бакингемската палата соопшти дека содржи рузмарин, англиски даб и мирта. Имаше и други цвеќиња искубени од градините на кралските резиденции.

Ова е трогателната порака што кралот Чарлс Трети ја остави на ковчегот на својата мајка ФОТОГРАФИИ

Снимката од пајакот веднаш стана вирална на социјалните мрежи и предизвика голем број шеговити коментари.

„Најпознатиот пајак на светот во моментов“, гласеше еден твит.

„Па, дали си поканет другар?“, гласеше друг твит.

Се чини дека пајакот брзо ги освои срцата на корисниците на социјалните мрежи кои го поздравија неговото присуство.

„Боже чувај го кралскиот пајак“, гласи друг твит.