ПУТИН ВЕЧЕРВА СЕ ОБРАЌА НА НАЦИЈАТА! Цел свет чека што ќе каже претседателот на Русија – поради една работа СИТЕ СЕ ПЛАШАТ!

Наводно на закажаниот референдум вечерва ќе се обрати и претседателот на Русија Владимир Путин.

Рускиот претседател Владимир Путин планира да даде посебна изјава за референдумите во Доњецката и Луганската народна република , како и во регионите Керсон и Запорожје, објавија извори во Кремљ. Тројца извори блиски до претседателската администрација изјавиле за агенцијата РБЦ дека Путин би можел да им се обрати на граѓаните веќе во вторник на 20 септември. Останува непознато што ќе каже Путин во говорот.

Засега нема официјална потврда за ваквите извештаи. Беше речено и дека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу би можел да и се обрати на нацијата вечерта на 20 септември, односно вечерва. Путин вечерва би можел да зборува и за повикување на општа мобилизација на територијата на целата Руска Федерација.

Шефот на руската воено-цивилна администрација Владимир Салдо потврди дека управата на регионот Керсон донела одлука за одржување референдум за влез на регионот во Русија. Референдумот за присоединување на самопрогласената република Луганска Народна Република кон Русија ќе се одржи од 23 до 27 септември, соопшти руската страна.

Почитувани жители на регионот Керсон! Откако ја разгледаа жалбата на јавните организации и жителите на регионот, раководството на администрацијата на регионот Керсон одлучи да одржи референдум за влез на регионот Керсон во Руската Федерација. Сигурен сум дека раководството на Руската Федерација ќе ги прифати резултатите од референдумот и дека Херсонската област ќе стане дел од Русија, како полноправен субјект на една држава. Сигурен сум дека влегувањето на Херсонската област во Руската Федерација ќе му даде безбедност на нашиот регион и ќе отвори нови можности на патот за враќање на мирен живот. Тоа ќе биде и триумф на историската правда “, рече шефот на администрацијата на регионот Керсон.

Руската државна дума најави дека ќе го поддржи процесот за присоединување на Луганската Народна Република и Народна Република Доњецк кон Русија доколку жителите на Донбас на референдум гласаат за тоа. Оваа област е под руска контрола од пред неколку месеци, а Русија веднаш по нејзиното заземање формираше своја администрација.

Неа ја предводат Владимир Салдо, како и бројни проруски „сепаратисти“ од двете области. Иако претходно беше најавено дека референдумот ќе се одржи, официјалната информација дојде дури откако украинската армија наводно направила огромен напредок на источниот фронт. Контраофанзивата, која беше започната благодарение на размената на разузнавачки информации и обуката на војниците на запад, се вели дека и донесе на Украина многу победи на исток.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа