КАДИРОВ ОБЈАВИ ДОБРА ВЕСТ ЗА БОРЦИТЕ ВО УКРАИНА: Уште една група доброволци од Чеченија испратена во Донбас! (ВИДЕО)

Тој потсети дека Русија е сојузна држава во која регионите можат да бидат иницијатори на какви било потфати

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави дека уште една група волонтери отишла во Донбас.

– Друга група волонтери од Грозни отиде во Донбас. Сите претходно завршија обука на Универзитетот на руските специјални сили во Гудермес. Под компетентно раководство на најдобрите инструктори, волонтерите го усовршија тактичкото гаѓање и генерално ги совладаа основите на воената наука – напиша Кадиров на Телеграм.

Шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на 15 септември изјави дека шефовите на руските региони треба да помогнат во извршувањето на „воената операција“ во Украина.

Тој потсети дека Русија е сојузна држава во која регионите можат да бидат иницијатори на какви било потфати.

– А една од овие иницијативи денес треба да биде „самомобилизација“ – напиша чеченскиот лидер на својот канал Телеграм.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа