Во тек е план за смена на Путин, многу наскоро Кремљ ќе објави дека …

Активно се разговара за прогласувањето на болеста на Путин и привременото пренесување на неговите овластувања во Советот за безбедност, изјави рускиот публицист Андреј Пионтковски.

Во тек е план за смена на Путин, многу наскоро Кремљ ќе објави дека ...

Создаден е план за отстранување на Владимир Путин од власт во Русија. Кремљ има намера да објави дека е „болен“ за да го оправда потегот. Ова го изјави рускиот публицист Андреј Пионтковски, цитиран од агенцијата УНИАН.

 

„Во руската елита активно се разговара за прогласувањето на болеста на Путин и привременото пренесување на неговите овластувања на колективното тело – Советот за безбедност. Иницијатор на оваа идеја е Јуриј Валентинович Ковалчук, кој е еден од најблиските луѓе на Путин“, изјави Пионтковски.

 

„Тој ја води целата негова огромна финансиска империја и исто така е негов гуру за надворешна политика. Ковалчук ​​е класичен ултрафашист со екстремни империјални ставови, идеолог на војната со Украина и Западот, што е одмазда за поразот на СССР. Токму тој го турна Путин во војна со Украина“, рече Пионтковски.

Во исто време, Пионтковски истакна дека главната задача на Ковалчук ​​е да ја зачува моќта и сопственоста на целата владејачка група.

„Ковалчик е паметна личност. Тој разбра дека Русија губи и во оваа ситуација одлучи дека е исправен пред задача да ја зачува моќта и сопственоста не само на својата, туку и на целата владејачка група“, рече аналитичарот. Негативниот однос кон Путин постепено расте поради масовниот неуспех на руската армија во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа