ВОЕНИ ИГРИ Русија среде војна Вежби КАЈ АМЕРИКАНСКИОТ БРЕГ: Драматичен момент на истрелување проектили од НУКЛЕАРНИ подморници (ВИДЕО)

4,198
Руската војска спроведе големи воени игри во близина на брегот на САД во кои учествуваа и нејзините нуклеарни подморници.Како што пишува „Сан“, во страшна демонстрација на сила, проектил е истрелан во близина на американската сојузна држава Алјаска , додека силите на рускиот претседател Владимир Путин претрпуваат понижувачки порази во војната во Украина .

Околу 30 воени бродови учествуваа во вежбите во Баренцовото и Лаптевското море, област каде Москва има стационирани значителни воени средства. Ракетите Гранит и Оникс беа забележани како лансирани од Северниот поморски пат, стратешки премин за бродови што ги поврзува Европа и Пацификот.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека проектилите „погодиле комплексна морска цел имитирајќи одред од воени бродови на лажен непријател, на оддалеченост од над 400 километри“.

Руски воени вежби во близина на брегот на АлјаскаФОТО: SOUTH CHINA MORNING POST @SCMPNEWS / ТВИТЕР
Руски воени вежби во близина на брегот на Алјаска

„Сан“ наведува дека неодамна се појавиле стравувања дека Русија „значително го зголемила“ своето воено присуство на Арктикот и дека Путин сака таму да ги контролира трговските патишта и природните ресурси. Путин повторно ги отвори воените бази длабоко во Арктичкиот круг за да ја зацврсти контролата врз замрзнатата пустелија богата со ресурси.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа