Украинската нуклеарна компанија Енергоатом ја обвини Русија дека ја гранатира областа на јужноукраинската нуклеарна централа, која се наоѓа на југот на земјата.

„Во 00:20 часот по локално време на 19 септември 2022 година, руската армија ја бомбардира индустриската зона на нуклеарната централа во Пивденнокраинск“, објави компанијата за Telegram.

„Силна експлозија одекна на само 300 метри од реакторите“, рече таа.

Јужноукраинската нуклеарна централа е исто така втора по големина во Украина по централата Запорожје.

Во нападот беа оштетени зградите на електраната и блиската хидроцентрала.

Снимката покажува огромна огнена топка на местото на настанот по ударот, која го осветлува ноќното небо.

Трите реактори на централата не се оштетени и во моментов работат нормално, соопшти украинската државна нуклеарна компанија Енергоатом. Од таму известуваат дека во нападот нема жртви.

Претседателот на Украина исто така ја коментираше веста:

„Напаѓачите повторно не погодија. Русија му се заканува на целиот свет, мораме да го запреме пред да биде предоцна“, повика тој на својот канал Телеграм.

 Во моментов нема руска реакција на обвинувањата од Украина.

Регионот на Миколаев е подложен на постојани ракетни напади и напади.

БЛИЦ потсетува дека нуклеарната централа Запорожје, која е и најголемата електрана во Европа, беше затворена на почетокот на овој месец поради руското гранатирање, што предизвика сомнеж за можна нуклеарна катастрофа.

Во меѓувреме, Русија и Украина се обвинуваат меѓусебно за гранатирање на нуклеарната централа, која ја држат руските сили, но е полна со украински персонал.

Гранатирањето оштети згради и прекина далноводи.