Ловец ФАТИ И УБИ „ДИНОСАУРСКИ ЧОВЕКЈАД“: Монструозноста од 5 метри била голема закана! Никој никогаш не го видел

Ловец од Америка бил на пат во Африка, каде успеал да фати и убие џиновски крокодил кој бил закана за локалното население.

Ловец уби џиновски крокодилИЗВОР: INSTAGRAM/SCREENSHOT/WILLIETHEKID26

Американски ловец убил крокодил долг 4,5 метри и 450 килограми што го опишал како „легенда“ додека бил на лов во Африка.

Гарет Велс од Тексас патувал во Зимбабве неколку дена кога неговиот тим за пребарување слушнал дека некои локални селани забележале крокодил во блиското езерце за наводнување. Она што следеше беше неколкудневна потрага пред Велс и неговиот тим да се сретнат со голем рептил, крокодилот Нил, кој подоцна го нарече „диносаурус што јаде човек“.

Нилските крокодили се наоѓаат низ тропска и јужна Африка и Мадагаскар, каде што живеат во реки, мочуришта, утоки и мочуришта.

Крокодилите се слични на алигаторите, но постојат некои г

олеми разлики помеѓу двата големи видови рептили. Една од нив е дека крокодилите имаат поефикасни солени жлезди, што им овозможува да преживеат во солени морски средини што алигаторите можеби не можат да ги толерираат. Како такви, видовите крокодили може да се најдат низ целиот свет, вклучувајќи ги Америка, Африка, Азија и Австралија, додека алигаторите се главно ограничени на Северна и Јужна Америка.

Крокодилите можат да бидат огромни животни, при што возрасните од двата пола лесно надминуваат 200 килограми и достигнуваат должина до 6 метри, според Sea World.

„Постоеше легенда за овој крокодил што живееше таму, но никој што го знаевме не видел“, рече тој. Велс рече дека крокодилот бил закана за локалното население, кое го користело езерцето за собирање вода и перење алишта.

Велс го видел крокодилот за прв пат накратко, гледајќи го животното покрај езерцето, но тој се лизнал во водата пред да може да го застрела. Дури петтиот ден успеа да го фати, токму во моментот кога тој и неговиот тим требаше да ја направат паузата за ручек. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа