„ЌЕ ВИДЕТЕ КОЈ ЈА ГОРИ ЗЕМЈАТА И КОЈ ГО ТОПИ ЦЕМЕНТОТ! Медведев упати остра порака до НАТО пактот, спомна ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА!

6,901

Јасна и недвосмислена порака од заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија.

Кремљ во средата соопшти дека амбициите на Украина да се приклучи на НАТО се закана за безбедноста на Русија и дека затоа е неопходна „специјална воена операција“ во Украина, како што Москва го нарекува инвазија на соседната земја.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави за новинарите дека идејата на Украина да се приклучи на НАТО е „одлично добредојде“ за Русија што „ја нагласува важноста и итната потреба да се обезбеди нашата безбедност и националните интереси“. Пред Русија да испрати илјадници свои војници во Украина во февруари, Москва бараше правни гаранции дека Украина никогаш нема да биде примена во НАТО.

Украинската влада во вторникот ги претстави безбедносните гаранции што ги смета за неопходни за својата земја по завршувањето на конфликтот со Русија. Планот беше претставен во вторникот во Киев од шефот на претседателската администрација, Андриј Јермак и поранешниот генерален секретар на НАТО , Андерс Фог, и предвидува оружје и обука што Украина ги бара од западните сојузници за да го одбрани својот суверенитет. во иднина.

Во планот се предлага неколку европски земји, покрај САД, Канада, Австралија и Турција, да бидат гаранти на безбедноста на Украина и да продолжат напорите за влез во НАТО. Иако на почетокот на руската инвазија Украина се понуди да се откаже од својата уставна цел за пристап во НАТО во замена за прекин на огнот, Киев сега вели дека е заинтересиран само за полноправно членство, а не за слаби безбедносни гаранции.

Но, поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев, кој стана еден од најгласните поборници за војна меѓу руските политичари, предупреди дека барањата на Украина може да доведат до „трета светска војна“. Медведев на Телеграм истакна дека влезот на Украина во НАТО ќе ги обврзе другите членки да ја бранат Украина. Тој додаде дека ако НАТО се надева дека ќе ја ослаби Русија на овој начин, може да очекува „Земјата да гори и цементот да се топи“.

И ова не е прв пат Медведев да се заканува. Во последно време му стана еден вид манир. Да се ​​потсетиме само како предупреди на крајот на јули, коментирајќи ја гасната криза поради војната во Украина, дека зимата „доаѓа наскоро“ во Европа и дека „алтернативните испораки на гас, нафта и јаглен се скапи или едноставно нереални “.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, говорејќи своевремено за гасната криза и санкциите, рече дека доаѓа зима.

„ Студот доаѓа наскоро“, рече Медведев на Телеграм, пренесува британски „Ројтерс“.

Тој ја откри цената на алтернативните опции за снабдување со гас за Европа.

„Никој не ја откажа зимата, а алтернативните испораки на гас, нафта и јаглен се скапи или едноставно нереални“, рече поранешниот претседател на Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа