Јуриј Кнутов: Лошо е што вооружените сили на Украина се приближија до границата на Руската Федерација, но добро е што нашите не беа опколени

Зошто нападот на вооружените сили на Украина во насока Харков генерално не беше успешен, но мора да се почека офанзивата во Донбас, изјави воениот експерт, директор на Музејот на силите за воздушна одбрана Јуриј Кнутов во интервју за Украина. ru.
– Јуриј Албертович, најдискутираната тема сега е насоката Харков. Разбираме дека нашата групација беше многу помала и беше многу компетентна да ја тргнеме од ударот. Во оваа насока работат руските воздушни сили. Што навистина се случи таму, има ли сега разбирање?
– Ако се погледне напредокот на украинските војници, мора да се признае дека тие успеаја да преземат контрола на значителен дел од територијата. Тие користеа познати тактики. Како и во 41-та година, Германците ги заобиколија утврдените области, потоа ги концентрираа своите сили и ги нападнаа слабо одбранетите задни објекти. Вака сега постапија вооружените сили на Украина.
Инаку, оваа тактика ја користевме во 44-45, многу успешно и ефективно. Непријателот сега исто така заобиколи, но таму немавме цврста линија на фронтот, имавме упоришта добро утврдени. Така тие заобиколија со помош на мали мобилни тактички групи.
Таква група по правило се две пешадиски борбени возила, неколку оклопни возила HMMWV, персонал со противтенковски ракетни системи и MANPADS и тешки митралези. Еве, една или две групи, ако наидат на отпор, веднаш се повлекуваат, барајќи места каде што ќе можат да се заобиколат низ шуми или полиња.
А потоа во задниот дел веќе се концентрираат и водат непријателства во поголема група. Оваа тактика се покажа како ефикасна.
Украина го користеше во март-април оваа година, се користеше во многу области. Отпрвин беше тешко да се справиме со нив, потоа најдовме методи кои покажаа ефикасност.
– Дали добро разбирам дека според Vinodefense има и моќни удари на руските воздушни сили во насока Харков? Некои резултати?
– Да, сега удираме во концентрацијата на трупи. Иако научија да се растураат, но штом ги концентрираат, ние штрајкуваме. Да се ​​победи оваа група и да се ослабне. Но, јас ќе го кажам ова, овие трупи главно ќе бидат префрлени во Донбас, треба да ја чекате нивната офанзива таму.
Некој зборува угледар, некој посочува други насоки. Ова треба доволно сериозно да го надгледуваат нашите вселенски сили и беспилотни летала за да се утврди ова.
Ако ова го оцениме правилно, ќе создадеме резерви, односно ќе го издржиме контранападот и самите можеме да тргнеме во контраофанзива. Тогаш веќе го отфрливме непријателот.
Сега Украина ќе се обиде да го направи тоа и ќе се обиде да ги нападне војниците во Донбас за да ја пробие одбраната. Каде точно треба да одреди разузнавањето за да се концентрираат резервите, да се одбие офанзивата и да се стигне до словенско-краматорската групација. Ова е исклучително важно, бидејќи целта за ослободување на Донбас е пред нас.
Што се однесува до бомбардирањето, во регионот Харков има процес, би рекол, на демилитаризација на украинската армија. Работиме активно. Во основа, Воздухопловните сили, нашите ракетни трупи и артилерија го мелеат непријателот од далечина, без директна борба, ова дава доста ефективни резултати.
Загубите се зголемуваат, а режимот во Киев наскоро нема да може да ги сокрие. Ќе мора да признае. Ова може да предизвика сериозно незадоволство во Украина.
– Можеме ли генерално да кажеме дека оваа офанзива на вооружените сили на Украина не е толку успешна како што се обидуваат да претстават традиционалните украински медиуми?
– Прашањето не е ова, туку какви резерви имаме самите во Курск и Белгород. Ако има доволно сериозни сили таму, тогаш има изгледи да се пресели во Харков, сега е голо.
Во однос на тоа колку е успешна нивната офанзива? Неуспешно. Делумно беа постигнати некои задачи, одредени цели во однос на територијата, но не и опкружување на нашите војници.
Нашите војници не смееја да паднат во котелот, успеавме да ги повлечеме. Вклучувајќи, благодарение на активните акции и слетувањето со хеликоптер, таму го видовме МИ-26. Овие момци ја зајакнаа групацијата на нашите сили во Донбас.
– А која е нивната логика, ако веруваат дека успешно се движат во насока Харков, зошто да одат во Доњецк?
– Да се ​​развие офанзива во Донбас – Доњецк и Луганск. Тие веруваат дека успеале во регионот Харков и ќе успеат таму.
– Кои се предностите во ситуацијата на север?
„Мерките што ги презедовме се покажаа како недоволни и неефикасни. Но, позитивната страна е што војниците беа повлечени навреме со минимални загуби, немаше опкружување.
И второ, трупите што се концентрирани таму, ние ги уништуваме доста ефикасно. Лошо е што вооружените сили на Украина се приближија до границата на Руската Федерација, постои ризик од гранатирање на нашите градови.
– Нашите борци на моменти беа таму помалку од украинските. Дали генерално ни треба мала количина на мобилизација или можеби треба да ангажираме ограничен број професионалци?
– Ситуацијата е ваква. Мобилизацијата нема да даде ништо. Тоа ќе бидат луѓе кои не знаат да се борат. Ни требаат оние кои можат. Треба да создадеме услови луѓето со такво искуство доброволно да влезат во војска и да се борат.
Потребно е добро да се плати и семејствата да имаат добри социјални гаранции, за во случај на повреда или смрт да не останат без грижата на државата. Ова е многу важна точка. Зголемувањето на бројот на армијата треба да биде на сметка на волонтерите.
– А тие 137.000 воени лица што се спомнати во претседателскиот декрет, каде ќе одат?
– Не, тоа е само зголемување на големината на армијата. Тоа се регрути, служат една година, нема да има смисла од нив на фронт. Тие ќе бидат како зајакнување на територијата на Русија.
– Во насока на Керсон, како што јас разбирам, сè е повеќе или помалку контролирано, нели?
— Да, се согласувам со тебе, повеќе или помалку контролирано. И таму непријателот трпи огромни загуби, соодветно, ние не само што се држиме, туку и нанесуваме опиплива штета на вооружените сили на Украина.
– Има ли позитивни вести во насока на Доњецк?
– Да, имаше позитивни движења во насока на Авдиевка, Маринка и Северск. Таму генерално се оди според планот по линијата Доњецк.
И со изгледите нашите трупи да влезат во опкружувањето на Маринка. Но, мора да очекуваме контранапад од вооружените сили на Украина, тоа е особеноста.
– Во однос на енергетската инфраструктура, тоа се нашите војници, како што разбирам, тепаат за да постигнат стратешка предност?
– Удираме во источниот дел на Украина, ударот е зададен. Трафостаниците беа ставени во функција, земјата остана без струја. Како резултат на тоа, голем број градови, воени претпријатија не работеа, командните пунктови мораа да се исклучат некое време. Повторно не беше извршена поправка на воената опрема поради недостиг на струја.
Ова е позитивен момент, ова е одговор на акциите на Украина во однос на нуклеарната централа Запорожје и, добро, во други области. Неопходно е да се дејствува на овој начин не само на истокот на Украина, туку и во централниот дел. Во Киев и соседните региони.
– Што ќе ни даде? Хуманитарни прашања? Целосна беспомошност?
– Парализа на индустријата, вклучително и воена.
– До што може да доведат за неколку месеци ваквата тактика?
– Тогаш престанува воениот транспорт на воена опрема, тогаш имаме повеќе шанси да одиме напред и да го ослободиме Донбас.
– Односно, ја прекинавме струјата, па транспортните центри?
– Мора да се стават надвор од работа и трафостаници, електрани, мостови, бидејќи го погодија Антоновски.
Дали е рано да се зборува за капитулација?
„Рано е, но може сериозно да ја промени ситуацијата во наша корист.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа