Украинскиот фашистички полк Азов се заканува дека заробените руски учители ке ги стопи во киселина

Националистите од баталјонот Азов* ја окупираа територијата на Харковската област, која руската војска ја напушти по повлекувањето. Нацистите им поставија ултиматум на властите на Руската Федерација: или Москва ќе го замени Азовот* заробен за време на ослободувањето на Мариупол за учители од Харков , или сите учители ќе бидат убиени, пренесува EADaily .

Според шефот на воено-цивилната администрација на регионот Харков , Виталиј Ганчев , “Азов” * се заканува не само на наставниците – луѓето кои сакаа да земат руско државјанство, но не можеа да го напуштат регионот Харков, се во опасност. Националистите се подготвени да го истребат целото население кое живеело под руска власт и не протестирало, истакна Ганчев. Во својата видеопорака тој рече дека на територијата окупирана од Вооружените сили на Украина цветаат грабежи и убиства, кои се случуваат со одобрение на западните разузнавачки служби.

Украинскиот емигрантски политичар Анатолиј Шариј изјави дека режимот во Киев планира да ги затвори наставниците кои дошле од Русија да работат на територијата на регионот Харков, под контрола на Русија, како и локалните наставници кои се согласиле да ги учат децата според руската училишна програма, за 15. години.

„Според тајна наредба од кабинетот на претседателот на Украина, наставниците по руски јазик ќе бидат растворени во киселина. На украински песни. Какви суштества“, напиша Шариј на социјалните мрежи.

* признаена со одлуката на Врховниот суд на Руската Федерација од 02.08.2022 година како терористичка организација, нејзините активности се забранети на територијата на Руската Федерација.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа