РУСИЈА И КИНА ЗАЕДНО ЌЕ ГО РЕФОРМИРААТ СВЕТОТ – ЗА НАС НЕМА ГРАНИЦИ! Путин и Кси Џинпинг наскоро „очи в очи“

11,024

Односите меѓу Кина и Русија секојдневно напредуваат и се „на вистинскиот пат“.

Кина сака да го обликува меѓународниот поредок заедно со Русија во „поправедна и порационална насока “, рече висок кинески дипломат додека лидерите на двете земји се подготвуваа да се сретнат оваа недела. Поранешните сојузници од Студената војна со бурните односи, Кина и Русија неодамна години под, како што тие го нарекуваат „однос без забрана“ , кој делува како противтежа на глобалната доминација на Соединетите Држави.

„Под стратешко раководство на претседателот Кси Џинпинг и претседателот Владимир Путин, односите меѓу двете земји секогаш напредуваа на вистинскиот пат “, му рекол шефот за надворешни работи на Комунистичката партија Јанг Јиечи на рускиот амбасадор во Кина Андреј Денисов во понеделникот, според Министерството. за надворешни работи.

Јанг рече дека Кина е „подготвена да работи со Русија за да продолжи да го спроведува духот на стратешка соработка на високо ниво меѓу двете земји, да ги заштити заедничките интереси на двете страни и да го промовира развојот на меѓународниот поредок на поправеден и порационален насока”, велат од Министерството. Како одговор, Денисов ги пофалил „плодните резултати” на билатералните односи.

Русија се обидува да ги зајакне врските со азиските земји, особено со Кина, откако беше погодена од невидени западни санкции поради нејзината инвазија на Украина. Ескалирајќи ги тензиите меѓу Кина и Западот, Пекинг не ги осуди интервенциите на Москва во Украина и обезбеди дипломатско покривање со кршење на западните санкции и продажбата на оружје на Киев.

Минатата недела, руската војска најави големи воени вежби на истокот на земјата во кои ќе учествуваат сили од Кина , што е дополнителен доказ за поблиски врски меѓу Москва и Пекинг во услови на тензии со Западот поради воената акција во Украина. Идејата на Кси и Путин за „праведен светски поредок“ го уништи несогласувањето и демократијата и во Тајван и во Хонг Конг.

Најмалку 47 продемократски активисти, на возраст од 23 до 64 години, се обвинети за заговор за субверзија според Законот за национална безбедност наметнат од Пекинг и беа уапсени минатата година за учество во неофицијални прелиминарни избори во 2020 година за кои властите рекоа дека биле заговор за парализирање владата на Хонг Конг. Изборите покажаа силна поддршка за кандидатите кои се подготвени да ја предизвикаат локалната власт поддржана од Пекинг.

Хонг Конг и беше предаден на британска Кина во 1997 година со ветување дека ќе го одржи својот правен, економски и социјален систем 50 години. Кина, исто така, тврди дека Тајван е своја територија, која ќе биде ставена под нејзина контрола со сила доколку е потребно. Пекинг, исто така, ги зајакна своите односи со Русија и се смета дека премолчено го поддржува нападот на Москва врз Украина.

Кина вели дека планира да го анектира Тајван под форматот на Хонг Конг „една земја, два системи“, за кој критичарите велат дека е поткопан со сеопфатниот закон за национална безбедност кој ја потврдува контролата на Пекинг врз говорот и политичкото учество.

Концептот беше целосно отфрлен во тајванските анкети на јавното мислење, во кои испитаниците огромно се залагаа за статус кво на де факто независност. Покрај вежбите, Кина ги прекина контактите со Соединетите Држави за витални прашања, вклучително и воени прашања и клучна климатска соработка, предизвикувајќи загриженост за поагресивен пристап на Пекинг.

Тој го покани и американскиот амбасадор во Кина, Николас Барнс, да поднесе формална жалба. Тој подоцна рече дека Кина претерала да реагира за да ја создаде кризата. Путин и Кси ќе се сретнат оваа недела во Узбекистан, на маргините на самитот на земјите од регионот.

Двајцата лидери ќе се сретнат на самитот на Шангајската организација за соработка, што ќе се одржи во узбекистанскиот град Самарканд на 15-16. септември. Путин и Кси последен пат се сретнаа во Пекинг во февруари, неколку недели пред Кремљ да испрати војници во Украина.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog