ПРЕДАВСТВО ВО МОСКВА: Директорот на фабриката за борбени авиони им пренел ТАЈНИ ИНФОРМАЦИИ на Украинците,

Руските служби уапсија жител на Московската област, директор за квалитет на фабрика за авиони, под сомнение дека и дал тајни воени информации на Украина.

Руската Федерална служба за безбедност ФСБ објави дека уапсениот фотографирал опрема и цртежи на руски борбени авиони и ги предал на украински државјанин кој работел во фабрика за авиони во Украина.

– Граѓанин на Русија е обвинет за велепредавство затоа што и пренел информации на Украина на штета на безбедноста на Руската Федерација –  се наведува во соопштението.

Според ФСБ, жител на Московската област, додека бил на позицијата директор за квалитет на одредена фабрика за авиони, имајќи пристап до документи означени како „строго доверливо“, фотографирал фрагменти од детални цртежи на воената авијациска опрема, пренесува РИА „Новости“. .

Преку електронски комуникациски канали, тој препраќал информации до украински државјанин, работник во фабрика за авиони во Одеса. Отворена е истрага за случајот на предавство, соопшти ФСБ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа