Документ во кој се тврди дека Русија е подготвена да се повлече од Украина протече пред неколку минути во специјализираните телеграмски групи по воените дејствија, пишува Flagman .

Неговата автентичност во оваа фаза не е потврдена. Тоа би можело да биде лажна, но може да биде и добро подготвена операција на руските служби за тестирање на јавното мислење – дали тоа би поддржало евентуален крај на војната. 

Предлогот, кој е на меморандум на администрацијата на Кремљ и го носи потписот на нејзиниот заменик-шеф Сергеј Кириенко, е упатен до „членовите на контакт групата за нормализација на ситуацијата во Украина“.

Вклучува претставници на Русија, Украина и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) и е формирана во летото 2014 година со цел да се реши конфликтот во Донбас. На 2 септември 2022 година, украинскиот претседател Володимир Зеленски издаде декрет со кој го прекина учеството на неговата земја во групата.

Предлогот предвидува Русија да не плаќа репарации за уништувањето и жртвите предизвикани од нејзината инвазија на Украина. Москва истакна дека во случај на барања за репарации, би можела да поднесе такви барања поради санкциите на Западот, кои ги смета за акт на агресија.

Русија сака постепено укинување на сите санкции, вклучително и оние по 2014 година, паралелно со нејзиното спроведување на условите од понудата.

Руската страна предлага враќање на украинскиот суверенитет и гранична контрола од 1991 година, под услов да се одржат избори во регионите Доњецк и Луганск според украинското законодавство, а на Крим – нов референдум за тоа на која земја треба да припаѓа полуостровот.

Москва, исто така, сака „непречено и постепено“ повлекување на своите војници од украинските региони Харков, Луганск, Доњецк, Запорожје, Керсон и Миколаев и евакуација на оние кои соработувале со руските окупациски власти кои сакаат да ја напуштат Украина.

Предлогот предвидува Крим целосно да се демилитаризира, т.е. од него, сите вооружени формации треба да бидат повлечени во континентална Русија и меѓународни набљудувачи и меѓународна полициска мисија да биде стационирана на полуостровот. Референдумот и изборите во Донбас исто така треба да се одржат под надзор на меѓународни набљудувачи, се вели во текстот. 

„Руската страна нема да прифати клаузула за безусловно предавање на Крим на Украина, имајќи ја предвид неговата формално-правна (според руските закони) припадност на Руската Федерација“, пишува во факсимилот. „Би сакале да истакнеме дека опцијата што ја предлагате повлекува најголема загуба на имиџот во очите на руските граѓани и може да предизвика неповратни процеси во Руската Федерација“ (Руска Федерација – н.б.).

„Исто така бараме од вас да го искористите вашето влијание врз властите во Киев за итен прекин на активните непријателства во очекување на конечниот договор за конечната верзија“, се додава во текстот.

Аналитичарите го коментираат појавувањето на текстот како знак дека или се водат тајни меѓународни разговори за прекин на огнот во Украина и/или дека предлогот се објавува на социјалните мрежи за да се тестираат реакциите во Киев и меѓународната заедница. Вчера телефонски разговарале претседателите на Русија и Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон, а според коминикациите на Кремљ и Елисејската палата, меѓу главните теми се разговарало за воените операции и безбедноста на нуклеарната централа Запорожје.

Досега, Володимир Зеленски и членовите на неговата влада исклучуваа какви било преговори со Русија до „целосна деокупација“ на Украина, вклучувајќи го и Крим. Украинските медиуми минатата недела објавија дека Киев ја отфрлил пораката на американскиот претседател Џо Бајден да седне на преговарачка маса. Тој, наводно, бил доставен лично минатата недела за време на посетата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера изјави дека неговата земја не се откажала од разговорите и го критикуваше Киев дека ја отежнува ситуацијата со својата непопустлива позиција. Денеска Дмитриј Медведев, заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, во Телеграм напиша дека доколку Киев не ги прифати сегашните руски предлози, во иднина ќе мора да се соочи со барање за целосна капитулација на условите на Москва.