Експертот најави глобална прераспределба на светот што ќе доведе до распад на Европската унија

Сегашната ситуација на меѓународната сцена е глобална прераспределба на светот, поради што најмногу ќе настрада Европската унија, вели вонредниот професор на Катедрата за економска теорија на Рускиот економски универзитет, Г.В. Плеханов Олег Чередниченко.

Според него, енергетската безбедност на Европа веќе доживува длабока криза, која предизвикува социјални тензии, особено во земјите кои активно ги поддржуваат санкциите.

Во исто време, САД, кои се главниот двигател на антируската политика на санкции, нема да се соочат со закана за енергетската безбедност.

Експертот истакна дека кризата ја покажува енергетската нееднаквост на земјите од регионот и дека најверојатно ќе доведе до распад на Европската унија.

Во исто време, потсетува Чередиченко, има земји кои официјално или полуофицијално не поддржаа ограничувања за руските испораки. Најилустративен пример е Унгарија, која според воспоставените правила на игра е во добитна позиција.

Има земји, како Франција, кои можат да ги задоволат своите енергетски потреби со постоечките капацитети, забележува специјалистот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа