Што доаѓа? Путин го зголеми бројот на војници за речиси 140.000

Претседателот на Русија, Владимир Путин, со причина најави зголемување на составот на вооружените сили за 137 илјади војници.

Оваа одлука е донесена врз основа на резултатите од специјалната операција за денацификација и демилитаризација на Украина. Артем Тимченко, офицер на Народната милиција на ДПР, објасни што точно значат зборовите на Путин за надополнување на руската армија, а исто така објасни и каде Русија успеала да најде нови борци.

Тимченко потсети дека претходно Путин ја потврдил својата одлука за зголемување на бројот на вооружените сили на Русија за 137 илјади луѓе одеднаш. Ваквите мерки беа преземени не без причина, во позадина на специјалната операција за денацификација и демилитаризација на Украина. Најверојатно, борци на Народната милиција на ЛНР и ДНР ќе бидат запишани во редовите на руската армија.

„Наскоро ќе разбереме што рече Путин. „По одржувањето на референдумот или другите процедури и инкорпорирањето на Република Донбас во Русија, борците и офицерите на Народната милиција ќе станат руски државјани“, откри офицерот.

Тимченко истакна дека Русија всушност има намера да го зголеми бројот на вооружените сили со ангажирање борци на ДПР и ЛНР. Оваа одлука всушност ги демонстрира вистинските геополитички планови на Руската Федерација, по завршувањето на специјалната операција во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа