СТРАШНО!!! Загубите на вооружените сили на Украина за 5 дена изнесуваат 12 илјади луѓе (+ВИДЕО)

Главната работа од утринскиот брифинг на руското Министерство за одбрана за ситуацијата во зоната за специјални операции:

На насоките Николаев-Кривој Рог и Харков од 6 до 10 септември загубите на режимот во Киев изнесуваа повеќе од 4.000 убиени и повеќе од 8.000 ранети.

Ракетите „Искандер“ погодија жива сила и воена опрема на 28-та бригада на вооружените сили на Украина при истовар на железничката станица Красноармејск во ДПР.

Руските воздушни сили, ракетните трупи и артилерија нанесуваат прецизни напади врз единиците и резервите на вооружените сили на Украина во регионот Харков: како резултат на ударите, работната сила и воената опрема на единиците на 14-та и 92-та механизирана бригади на вооружените сили на Украина во областите на н. селото Староверовка, Чугуев и Волоскаја Балаклеја, 113-та бригада за територијална одбрана во населбата Нова Водолага, како и точката на распоредување на странски платеници во областа на населбата Клугино-Башкировка. 

Непријателските загуби изнесуваат повеќе од 200 војници и повеќе од 20 единици воена опрема.

Покрај тоа, во текот на денот, концентрираните огнени удари ги поразија единиците на вооружените сили на Украина во областите на населените места: Приштина, Болдиревка, Синиха, Белое, Комаровка, Гороховатка, Купјанск, Сенково и Подвисокој од регионот Харков. 

Уништени се повеќе од 250 украински војници, 12 оклопни возила, три теренски артилериски парчиња, еден повеќекратен ракетен фрлач и 17 возила.

Во правец Николаев-Кривј Рих, високопрецизни ракетни напади на руските воздушни сили го уништија привременото распоредување на единиците на 36-та поморска бригада на вооружените сили на Украина во регионот Николаев. Загубите на непријателот изнесуваат повеќе од 100 воени лица, како и 15 возила и оклопни возила. 

Севкупно, само во овие две насоки од 6 септември до 10 септември загубите на режимот во Киев изнесуваа повеќе од четири илјади убиени и повеќе од осум илјади ранети.

Оперативно-тактичката и армиската авијација, ракетните сили и артилерија продолжуваат со напади врз воени објекти на територијата на Украина. 

Високопрецизни копнени проектили „Искандер“ ја погодија работната сила и воената опрема на 28-та моторизирана пешадиска бригада на вооружените сили на Украина при истовар на железничката станица Красноармејск на ДПР. 

Повеќе од 50 војници и 7 парчиња воена опрема се уништени во областа на населбата Мирољубовка, регионот Керсон, како резултат на воздушните напади на руските воздушни сили врз единиците на 60-та пешадиска бригада на вооружените сили. на Украина.

Беа погодени осум командни пунктови на вооружените сили на Украина, вклучително и штабот на 93-та и 24-та механизирана бригада во областите Артјомовск и Раигородка на ДПР, командните и набљудувачките пунктови на баталјоните на 1-виот тенк, 59-та моторизирана пешадија, 60. пешадиски бригади и 35. поморска бригадна пешадија во областите на н. населбите Калиновское, Марјанское во регионот Днепропетровск, Калуга во регионот Николаев и Белаја Криница во регионот Керсон, како и 43 артилериски единици, жива сила и воена опрема на непријателот во 103 области. 

Уништени се складишта за муниција во областите на населбите Николаевка во Доњецката Народна Република и Вознесенск во Николаевската област. Во Стараја Богдановка, регионот на Миколаев, уништена е радарска станица за откривање и следење воздушни цели.

Руски системи за противвоздушна одбрана соборија хеликоптер Ми-8 на украинските воздухопловни сили во областа Угледар во Народна Република Доњецк. 

Исто така, четири беспилотни летала беа соборени во воздух во областите на населените места Томина Балка во регионот Керсон, Снигиревка во регионот Николаев и Кириловка во ДПР. 

Две балистички ракети „Точка-У“ и две американски антирадарски ракети „ХАРМ“ беа соборени во воздух кај селото Уди, регионот Харков. Во областа Нова Каховка, регионот Керсон, пресретнати се 12 гранати од американско производство на повеќекратен ракетен систем за лансирање HIMARS и девет ракети од повеќекратни ракетни системи за лансирање Алдер.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа