РУСКИ ВОЕН ЕКСПЕРТ: Ги намамивме Украинците од утврдувањата – Сега може да започне пресметката

Настаните во претходните три дена на „харков фронт“ го опколија Киев и неговите западни начела и спонзори и отворија простор за прашања како – дали руската армија се соочува со првиот значаен пораз?

Министерството за одбрана на Руската Федерација соопшти дека во изминатите три дена извршило предраспоредување и прегрупирање на своите сили околу Балаклеја, Купјанск и Изум.

Воено-цивилната управа на делот од Харковската област што е под контрола на руската армија ги повика граѓаните на споменатите градови, особено Изум, да ги напуштат своите куќи и станови.

 

Дали руската армија се повлекува пред добро организираната украинска офанзива и посилните сили на непријателот или пак Украинците се „навлекуваат“ и ги изнесуваат од утврдените позиции на отворен простор за полесно опкружување и уништување?

 

Воениот експерт Константин Сивков, потпретседател на Московската академија за ракетни и артилериски науки, е убеден дека ова е добро испланирано заробување на украинските сили:

 

– Нашето Министерство за одбрана спроведе цела низа мерки за да ги доведе во заблуда вооружените сили на Украина, создавајќи илузија дека имаме слаба одбрана во регионот на Харков и дека наводно сме фатени од стража од украинската офанзива насочена кон Балаклеја и Изум. Сега главна задача е да се победи украинската група која настапува.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа