1300 ЧЕЧЕНЦИ НА КАДИРОВ ТРГНАА ЗА КЕРСОН

Русија префрли 1.300 граѓани на Кадиров во областа Керсон. Тоа беше направено со цел да се зајакне руската група на привремено окупираните територии.

Ова се наведува во резимето на Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Кадировци во регионот Керсон

Според дадените податоци, за зајакнување на руската група во привремено заземените територии на Херсонската област, пристигнала единица на таканаречените „Кадировци“ со бројка до 1.300 луѓе, формирана врз основа на национални карактеристики.

Истовремено, Генералштабот на вооружените сили прецизираше дека во текот на денот непријателот извршил 13 ракетни напади и 23 воздушни напади. Оштетена е инфраструктурата во областите на следните населени места: Велики Проходи, Авдиевка, Невелске, Маринка, Велика Новосилка, Ненудне, Вилне Поле, Полтавка, Мали Шчербаки, Билогирја, Тернови Поди, Благодатне, Сухи Ставок, Костромка и.

Одбранбените сили успешно ги одбиле непријателските напади во областите на населбите Зајцево, Весела Долина, Соледар, Бахмут и Первомаиске“, се вели во пораката.

Ќе потсетиме дека украинската војска го одби нападот на руските напаѓачи во близина на некои населени места. ЗСУ, исто така, спроведува успешна контраофанзива во насока Харков.

Вака беше одбиена офанзивата во областите Уда, Костјантинивка, Верхопилија, Плоски, Мајорск, Безимени и Камијанка.

Институтот за проучување на војната (ISW) објави дека руските задни позиции во регионот Харков се отворени за понатамошни напади како резултат на пристигнувањето на вооружените сили. Затоа, за три дена, окупаторите веројатно ќе бидат исфрлени од Купјанск .

Володимир Зеленскиј објави дека вооружените сили на Украина ослободиле повеќе од илјада квадратни километри од окупаторите од почетокот на септември .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа