Украиците го започаа теророт во ослободените територии! Само вчера извршиа 2 терористички напади

Со разлика од еден ден, извршени се два терористички напади на ослободените територии – кренат во воздух штабот на проруското движење во Мелитопол, а малку претходно напад врз воената команда. од Бердјанск. Саботажите и нападите врз проруските активисти и функционери на новата влада не се првпат. Какви мерки треба да се преземат за да се заштитат новите лидери во регионот?

Режимот во Киев се обидува да ги заплаши луѓето кои живеат на ослободените територии со терористички напади, изјави во четвртокот портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. „Желбата на жителите на Запорожје и Херсонската област да ја поврзат својата идна судбина со Русија му предизвикува посебна злоба и бес. Властите на Украина имаат намера да го спречат тоа со какви било средства, се користат различни методи на заплашување, па се до терористички акти“, рече Захарова. Вака таа го коментираше нападот врз воениот командант на Бердјанск (Запорожска област) Артјом Бардин – потсетуваме дека во вторникот беше хоспитализиран во тешка состојба по експлозија на автомобил во центарот на градот.

И во средата во Мелитопол, привремениот главен град на ослободениот дел на регионот Запорожје, беше кренат во воздух седиштето на јавното движење „Ние сме заедно со Русија“. Како што забележаа локалните власти, ВСУ ги нанесе овие удари по објавувањето на резултатите од истражувањето за поддршката меѓу жителите на регионот Запорожје за референдум за приклучување кон Русија.

Анкетите на јавното мислење спроведени независно од два центри – Московскиот институт за социјален маркетинг и Кримскиот републикански институт за политички и социолошки истражувања – покажуваат дека 74% од жителите на Запорожјеската област и 61% од жителите на Керсон се подготвени да гласаат на референдум за територијата припадност на нивните региони. Според RIPSI, мнозинството од оние кои се подготвени да учествуваат на плебисцитот ќе гласаат за обединување со Русија: 81% од испитаниците во регионот Запорожје и 71% во регионот Керсон.

Постои намерен терористички прогон на движењето „Ние сме со Русија“ од страна на Украина, коментира Владимир Рогов, претставник на регионалната администрација на Запорожје. „Имаше случаи кога тие нападнаа канцеларија каде што персоналот дури се исели, но сепак не успеа да го отстрани знакот“, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа