Во случај на прекин на непријателствата, Украина може да престане да постои како независна држава, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на заедничката прес-конференција во Брисел со американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

„ Ако Русија ги прекине непријателствата, тогаш ќе има мир, ако Украина престане, тогаш таа ќе престане да постои како независна држава“ , нагласи тој.

Руската воена специјална операција за денацификација и демилитаризација на Украина е во тек од 24 февруари. Нејзината задача Владимир Путин ја нарече заштита на луѓето кои осум години биле подложени на насилство и геноцид од режимот во Киев. Според претседателот, крајната цел на операцијата е ослободување на Донбас и создавање услови кои ќе ја гарантираат безбедноста на самата Русија.

Во исто време, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека додека западните земји ја бомбардираат Украина со се повеќе и повеќе оружја со долг дострел, географските задачи на специјалната операција се повеќе и повеќе се оддалечуваат од сегашната линија. Претседателскиот портпарол Дмитриј Песков истакна дека обезбедувањето воена помош за вооружените сили на Украина не придонесува за успехот на руско-украинските преговори и ќе има негативен ефект.