Како што се очекуваше, смртта на кралицата Елизабета Втора не беше објавена веднаш, туку неколку часа подоцна. Кралицата Елизабета Втора не умрела кога тоа било објавено во јавноста. Новата британска премиерка Лиз Трус била информирана за смртта на кралицата во 16:30 часот, изјави официјалниот портпарол на премиерот.

На новата премиерка Лиз Трас и е кажано дека кралицата починала два часа пред светот да дознае. Г-ѓа Трус беше информирана за смртта на кралицата во 16.30 часот, изјави официјалниот портпарол на премиерот, откако веста за смртта на кралицата Елизабета ја сподели со неа секретарот на кабинетот Сајмон Кејс.

Мистерија: Објавувачот на Star BBC објави дека Квин умрела, неколку часа пред таа. Знаела ли нешто?!

По 17 часот неколку автомобили, вклучително и Range Rover управуван од принцот Вилијам со принцот Ендру на совозачкото седиште и принцот Едвард и Софија во задниот дел, пристигнаа во Балморал. Сето ова се случи по седницата во Собранието на која пратениците изгледаа многу потресени.

За време на објавувањето на законот за енергетика од страна на премиерот Трас, Надим Захави влезе во салата и и пријде на премиерот и и даде порака, а потоа се повлече. Претседателот на парламентот рече: „Знам дека зборувам за целиот дом кога велам дека ги испраќаме нашите најдобри желби до нејзиното височество Кралицата и дека таа и кралското семејство се во нашите мисли и молитви во овој момент“

. беше објавено на нацијата во 18:31 часот.

Во соопштението од Бакингемската палата се вели: „Кралицата почина мирно во Балморал попладнево. Кралот и кралицата ќе останат вечерва во Балморал, а утре ќе се вратат во Лондон.“

Г-ѓа Трус рече дека тоа е „поминувањето на елизабетанската ера“ и го заврши своето обраќање со „Боже чувај го кралот“. Таа се сврте кон Чарлс, новиот крал. како што рекол кралот Чарлс III:

„Денес круната му поминува, како и повеќе од илјада години, на нашиот нов монарх, нашиот нов шеф на државата, неговото височество кралот Чарлс III.

Кларенс Хаус потврди дека Чарлс ќе биде крунисан како крал Чарлс Трети оваа вечер, а Кенсингтонската палата потврди дека Кејт и Вилијам ќе бидат познати како војводата и војвотката од Корнвол и Кембриџ.