Украинските одбранбени сили во правците Харков и Јужнобуг ослободија од руската окупација територија чија површина е повеќе од 700 квадратни километри.

Ова го соопшти заменик-шефот на Главниот оперативен оддел на Генералштабот на вооружените сили на Украина, бригадниот генерал Олексеј Громов, за време на онлајн брифинг, јавува дописникот на УНИАН.

„Генерално, нашите дивизии во одредени правци навлегоа во длабочината на одбраната на непријателот од 2 до неколку десетици километри. Ослободени се голем број населени места. Целата област на територијата вратена под контрола на Украина во правците Харков и Јужнобуг е повеќе од 700 квадратни километри“, нагласи Громов.

Како што претходно објави UNIAN, украинските бранители ослободија повеќе од 20 населби во регионот Харков, кои беа привремено окупирани од руските напаѓачи. Украинската војска се вклучи во одбраната на рускиот окупатор на длабочина од 50 километри.

Исто така, украинските бранители напредуваа во словенски и краматоријански правец. Особено беше ослободено селото Озерное во правец на Славјанское.

Руските трупи ги концентрираа своите обиди да го заземат Донбас. Во текот на изминатите 24 часа, непријателот со силен оган ги нападна селата на линијата на фронтот во регионите Доњецк и Харков, пишува УНИАН.

Во Волин и полски правци ситуацијата е непроменета. Останува заканата од ракетни и воздушни напади врз Украина од воздушниот простор и територијата на Република Белорусија.

Во меѓувреме, аналитичарите од Институтот за проучување на војната го забележуваат успехот на офанзивните операции на вооружените сили на Украина во близина на Харков. Според нив, бранителите напредувале најмалку 20 километри кон Купјанск.

Министерството за одбрана на Руската Федерација известува за моменталната состојба во правецот Миколаев-Криви Рих, каде вооружените сили на Украина претходно се обидоа да го нападнат Херсон.

Поради големите загуби во единиците на вооружените сили на Украина, кои ја формираат основата на ударната група, офанзивните дејства на украинските трупи во правец Миколаев-Кривј Рих не беа извршени.

Воздухопловните сили, ракетните сили и артилеријата на Русија продолжуваат да изведуваат прецизни удари врз единиците и резервите на вооружените сили на Украина во оваа насока, пишуваат агенциите.

Командните пунктови на 63-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина во регионот Березњеговатое во регионот на Миколаев, работната сила и борбената опрема на 46-та воздушна, 57-та моторизирана пешадија и 28-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина во регионите на Н. Селото Сух Ставков, Петривске, Плотницкоје, регионот Керсон, деловите Мураховка и Тернови поди, регионот на Миколаев.

Уништено е складиште за муниција во областа Мураховка во регионот на Николаев.

Борбен авион на руските воздушни сили во регионот на Константиновка, Миколаевската област, собори Су-25 на украинските воздухопловни сили.

Како резултат на големи загуби од концентрирани огнени напади на руските вооружени сили на позициите на 59-та моторизирана пушка бригада на вооружените сили на Украина во регионите Украинка, Зелени Гаи и Новогригориевка во Миколаевската област, украинските војници одбија да извршат борбени мисии и започна нерегулирано повлекување во задните области.

Севкупно, во правец Николаев-Криви Рих, украинските вооружени сили во четвртокот загубија 2 тенкови, 6 пешадиски борбени возила и 5 други оклопни возила, 7 пикап камиони со тешки митралези и повеќе од 190 воени лица.

Сојузничките сили го прошируваат мостот кај ослободениот Песок. Целта на единиците е да ја опколат Авдијивка, која е целосно окупирана од украинските вооружени сили, од каде украинските борци вршат напади врз Доњецк и Макеевка, пишуваат агенциите.