Украинците заробиле илјадници руски војници во Харков

1,177

За време на контраофанзивата во регионот Харков, украинската војска зароби многу голем број руски напаѓачи.

 

Ова го пренесува РБЦ-Украина, повикувајќи се на изјавата на советникот на Кабинетот на претседателот, Олексиј Арестович, на преносот „Фејгин ВО ЖИВО“ .

„Немаме каде да ги ставиме затворениците, тие се регрутирани толку многу што војниците не можат да се справат. А зошто се случува ова? Веќе можеме да признаеме дека 30 населби беа ослободени во регионот Харков, сето тоа е резултат на офанзивата на Балаклија и понатаму на Купјанск“, рече Арестович.

Според него, еден од руските полкови со моторизирана пушка се расфрлал околу слетувањата откако бил напуштен од неговите команданти. Војската бара можност да се предаде на украинското заробеништво.

„Има целосен колапс и катастрофа, колапс, како цунами што ги уништува руските војници. Заробивме илјадници гранати, десетици единици најнова опрема, системи за фрлање пламен. Ако ја завршиме катастрофата во Изум, бројот на затвореници ќе достигне илјадници“, додаде Арестович.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа