УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ПРЕЗЕМА КОНТРОЛА НА ВАЖЕН ГРАД: Објавени видеа – симнуваат и фрлаат руски знамиња! (ВИДЕО)

630
Русија испраќа дополнително засилување во регионот

Украинската армија објави дека го ослободила градот Балаклија од руските сили во источна Украина во областа Харков. 

Украинското знаме беше подигнато над градското собрание во тој град.

Објавени се и видео снимки на кои се гледа како украинските сили влегуваат во Балаклија со возила БМП-1, како и видеа на кои се гледа отстранувањето на руското знаме и подигнувањето на украинското знаме.

Според објавите на социјалните мрежи, руските војници оставиле три оклопни возила на еден дел од фронтот додека се повлекувале од регионот Харков.

Тогаш украинската армија објави дека влегла во градот Шевченково во регионот Харков во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа