Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Европа повеќе не е толку опуштена во однос на енергијата како што беше пред недостатокот на природен гас, кога беше фокусирана на транзиција кон обновлива енергија, објавија турската државна телевизија ТРТ Хабер и БТА.

Ердоган разговараше со новинарите во авионот на враќање од турнејата низ земјите од Западен Балкан. Тој потсети на неговите претходни разговори со поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, во кои тие ги кажаа своите намери да ги затворат термоцентралите, па дури и нуклеарните централи и да се префрлат на обновлива енергија. Турскиот претседател посочи дека на оваа тема разговарал и со актуелниот канцелар на Германија, Олаф Шолц, кој бил цврст во намерата да не отстапува од курсот на неговиот претходник.

Сепак, според Ердоган, ситуацијата е поинаква по прекинот на рускиот гас .

„Европа не е толку удобна и мирна како што се верува дека е. Ситуацијата оди во многу поинаква насока “, рече тој.

Според зборовите на турскиот претседател, „ Русија не ги донесе овие одлуки и не ги презеде овие чекори само така “.

„ Оваа зима нема да помине така лесно за Европа, ќе биде многу проблематична зима, а од финансиска гледна точка, зимата ќе има многу тешки сметки “, рече Ердоган.

 

Во исто време, тој увери дека Турција нема проблем со испораката на гас и Русија не воведува никакви санкции за неа. Тој дури посочи дека имал разговори со руската страна за цената. Згора на тоа, според него, можно е ситуацијата за Турција да стане уште подобра доколку руската страна покаже позитивен пристап кон Анкара. Одделно, Ердоган ја спомена и намерата на турската страна следната година да ги пушти во употреба сопствените наоѓалишта на гас откриени во Црното Море.