Војната на Русија во Украина влегува во „критична фаза“ благодарение на украинската контраофанзива. Ова денеска го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, цитиран од ДПА и БТА.

„Украинските сили успеаја да ја запрат офанзивата на Москва во Донбас, погодија зад руските линии и ја вратија територијата“, рече тој на заедничката прес-конференција во Брисел со американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

„Само во последните неколку дена видовме нов напредок и на југ во Керсон и на исток во регионот Харков“, додаде тој. Според неговите зборови, ова ја покажува „храброста, умешноста и одлучноста“ на украинските сили, а исто така и дека „нашата поддршка прави разлика на бојното поле секој ден“.

Според Столтенберг, солидарноста на Западот со Украина не треба да ослабне и покрај енергетската криза и зголемените трошоци за живот.

„Цената што ја плаќаме се мери во пари, додека цената што ја плаќаат Украинците се мери со животи“, рече тој, додавајќи дека „сите од нас ќе платиме многу повисока цена ако Русија и другите авторитарни режими видат дека нивната агресија е наградена“.