„ЌЕ ЗАМРЗНЕТЕ КАКО ВОЛЧКА опашка ВО РУСКА БАЈКА! Путин се налути и ѝ се закани на Европа: Нема да ви дадеме нафта, гас, НИШТО!

11,786Тој тврди и дека ситуацијата во компресорската станица Портоваја е темпирана бомба и дека во секој момент може да дојде до експлозија и пожар.

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати на пленарната сесија на третиот ден од Источниот економски форум (ЕЕФ), годишен настан посветен на развојот на далечниот исток на Русија.

„Доколку се воведат ценовни ограничувања за рускиот извоз на нафта и гас, Западот ќе биде замрзнат како волчја опашка во руска бајка“, се закани Путин на економскиот форум во Владивосток , пишува Ројтерс. Путин рече дека европските повици за ограничување на цената на рускиот гас се „глупави“ и само ќе доведат до повисоки светски цени и нови економски проблеми во Европа.

Потсетуваме дека членките на Г7 веќе ги објавија своите планови да воведат плафон за извозот на руска нафта, потег што исто така може да ја ограничи способноста на Русија да обезбеди танкери од земјите што не се членки на Г7. Русија би се откажала од договорите за снабдување доколку Западот продолжи со своите планови.

„ Дали ќе има политички одлуки кои се во спротивност со договорите? Да, нема да ги исполниме. Нема да испорачаме ништо што е во спротивност со нашите интереси “, се закани Путин. „ Нема да испорачаме гас, нафта, јаглен – нема да испорачаме ништо !“, изјави тој.

Русија е втор најголем извозник на нафта во светот по Саудиска Арабија. Досега Европа увезуваше околу 40 отсто гас и 30 отсто нафта од Русија. Путин рече дека Германија и западните земји се виновни за тоа што гасоводот „Северен тек 1“ не е во функција, а Украина и Полска одлучиле да ги прекинат другите гасни правци кон Европа.

Европа се соочува со криза со гориво и нагло зголемување на сметките за енергија откако Гаспром целосно ја прекина испораката на гас од Северен тек 1 . „Северен тек 1 сега е практично затворен“, рече Путин и ја повика Германија да дозволи пристигнување на нова турбина на компресорската станица на нафтоводот Портоваја, без која тие тврдат дека не е можно да се продолжи со пумпање гас. Русите велат дека новата турбина ја задржуваат западните санкции.

„Има истекување нафта, можна е експлозивна ситуација, постои ризик од пожар. Турбината не може да работи, дајте ја турбината и утре ќе го вклучиме Северен тек 1. Но, тие не ни даваат ништо“, рече Путин.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа