Страшна анализа: Командантот на украинските вооружени сили кажа кои ќе бидат главните битки со руската армија во 2023 година, третата светска војна е на прагот

АСУ го именуваше единствениот метод за фундаментално кршење на плановите на непријателот

Врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни и првиот заменик-претседател на Одборот за одбрана на Рада, генерал-полковник Михаил Забродски, напишаа долга статија за Укринформ.

Војната, на некој начин, веќе ги надминува Првата и Втората светска војна и може да трае до 2023 година. Како вооружените сили и партнерите на Украина треба да се спротивстават на руските закани и да ја спречат Третата светска војна: LIGA.net ја прераскажува написот на генералите – накратко.

 

Конфликтот би можел да се одолговлекува до 2023 година. Постојат сите причини да се верува дека ова одбројување ќе ги премине календарските граници на 2022 година“.

Русија сака да ги достигне границите на регионот Доњецк. Уште попривлечно за окупаторите било напредувањето кон Запорожје. „Оваа перспектива обезбедува понатамошни дејствија (на Русите – Ед.) на север и создавање директна закана за заземање на Запорожје и Днепар, што пак ќе доведе до губење на контролата од украинската страна врз значителен дел од левиот брег на Украина“.

Не исчезна ниту заканата за главниот град. „Враќањето на планот за заземање на Киев и заканата од повторно распоредување на воените операции од територијата на Република Белорусија не се исклучени од дневниот ред.

 

Но, најопасен е рускиот мост на десниот брег на Днепар. „Успехот на југ… може да има двоен ефект. Од една страна, има многу реални изгледи за фаќање на Николаев и Одеса. Од друга страна, создавање на заканувачки правец кон Криви Рих, а во иднина – закана за централните и западните региони“.

 

Ова може да се промени преку ударите на вооружените сили на Украина. „Се разбира, единствениот начин за радикално менување на стратешката ситуација е да се извршат неколку последователни и идеално истовремени контранапади од страна на украинските вооружени сили за време на кампањата во 2023 година.

За подготовка на офанзивна кампања потребни се 10-20 бригади. „Тоа може да се направи само со замена на главните типови на вооружување на постојните бригади со модерни, кои се обезбедени од партнерите на Украина… (потребни се залихи. – Ед.) Дополнителен број на проектили и муниција, артилериски системи, проектили системи, опрема за електронско војување итн“.

 

Вооружените сили на Украина навистина го погодуваат Крим. Мора да продолжиме со штрајковите врз окупираните објекти. „Зборуваме за серија успешни ракетни напади врз непријателските воздушни бази на Крим, пред се на аеродромот Саки. Задачата на Вооружените сили на Украина за 2023 година е да ги направат овие чувства поостри, природни и сосема опипливи за Русите и другите окупирани територии“.

Ослободувањето на Крим е политички важно, но воените проценки се различни. „Ништо не може значително да го спречи болното, но многу реално прераспоредување на Црноморската флота во поморската база Новоросијск на источниот брег на Црното Море, а военото присуство на агресорот во регионот ќе се задржи заедно со заканата од ракетни напади. . .

„Логично е да се претпостави дека Украина планира операција или серија операции за заземање на полуостровот за 2023 година. Таквото планирање пред се мора да обезбеди достапност на потребниот сет на војници.

Одлучувачки фактор е дострелот на оружјето. „За вооружените сили на Руската Федерација, тоа е до 2.000 км, земајќи го предвид опсегот на летот на крстосувачки ракети лансирани од воздух; за вооружените сили на Украина, тој всушност е ограничен на 100 километри дострел на ракетата и длабочина на летот. почетни позиции на застарени ОТРК“.

„Преведено на јазикот на воената пракса, тоа значи дека вооружените сили на Украина, во најдобар случај, можат да напаѓаат со застарено оружје само во длабочината на оперативното задно место на непријателот. Во исто време, непријателот може да изврши точни удари на цели низ целото поле. длабочините на земјата неказнето“.

Затоа, Русите ја чувствуваат неказнивоста и оддалеченоста на војната. Ова треба да се промени. „Преопремувањето на вооружените сили на Украина со вооружени системи со соодветен дострел треба да стане многу посакувана промена на играта“.

Добивањето оружје со долг дострел од западните партнери е привремено решение. „Постои акутен проблем со обновувањето и дебагирањето на нашиот сопствен дизајн и производство на високотехнолошки оружја. А тактичко-техничките барања за таквите примероци веќе треба да ги вклучуваат релевантните параметри, особено во однос на опсегот на употреба“.

На некој начин, војната веќе ги надминува Првата и Втората светска војна. „Дневната потрошувачка на муниција на украинските вооружени сили, односно артилериски гранати по топ, е во просек три пати поголема од бројките на британската кралска артилерија за време на Првата светска војна… Овие бројки веројатно нема да се намалат.

Затоа, на Украина ќе и требаат ресурси и пари уште долго време. „Во 2023 година значителниот обем на воено-техничка помош од партнерските земји треба да остане материјална основа на украинскиот отпор.

Нуклеарниот напад нема да ја скрши Украина, но постои ризик од трета светска војна. „Тешко е да се замисли дека дури и нуклеарните напади ќе и овозможат на Руската Федерација да ја скрши волјата на Украина за отпор. Но, заканата што ќе се појави на цела Европа не може да се игнорира. Можноста за директно вклучување не може целосно да се исклучи од водечките земји од светот во „ограничен“ нуклеарен конфликт зад кој веќе директно се гледа перспективата. Трета светска војна“.

Затоа, светот мора да ја содржи Руската Федерација. „Секој обид да се преземат практични чекори за употреба на тактичко нуклеарно оружје мора да се прекине со користење на целиот арсенал на средства што им се достапни на земјите во светот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа