Естонија, Летонија, Литванија и Полска ќе го затворат влезот за Русите од 19 септември

Забраната за влез на руски државјани во Естонија ќе стапи на сила ноќта на 19 септември, слична одлука донесоа Литванија, Летонија и Полска, изјави естонскиот министер за надворешни работи Урмас Реинсалу на прес-конференција на владата во Талин.
„Ова се однесува на оние Руси кои имаат визи издадени во Естонија, како и визи издадени во други земји на ЕУ . Литванија, Латвија и Полска, исто така, ќе воведат забрана од истиот момент“, рече тој.
Реинсалу упати апел до руските граѓани и ги повика да не доаѓаат во Естонија со шенген визи.

„Не сте добредојдени овде! – нагласи шефот на МНР.

На неформалниот состанок во Прага на 1 септември, министрите за надворешни работи на ЕУ одлучија да го суспендираат Договорот за олеснување на визите меѓу ЕУ и Русија, што ќе го направи подолго, потешко и поскапо добивањето визи. Тие, исто така, се согласија дека Естонија и другите земји кои граничат со Русија можат да го ограничат влезот на Русите на национално ниво.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа