Внимавајте со вашите деца! Во цртанот Пепа Пиг се појави лезбејски пар!

Популарниот цртан филм „Пепа прасе“ за прв пат емитуваше епизода во која се појавува лезбејски пар.

Цртан филм Пепа прасе претставен од лезбејска двојкаИЗВОР: YOUTUBE/ДЕТСКА ТВ И ПРИКАЗНИ/СКРИНШОТ

Популарното анимирано детско ТВ шоу Peppa Pig ја претстави својата прва лезбејска двојка. Во новата епизода што се емитуваше на Канал 5 во вторникот, поларната мечка Пени, цртајќи ги своите родители, и открива на Пепа дека има „две мумии“ и двајцата родители се облечени во фустани додека уживаат во семејната вечера дома со својата ќерка.

„Живеам со мајка ми и со другата мајка. Едната мајка е докторка, а едната готви шпагети. Обожавам шпагети“, вели Пени.

ЛГБТК добротворната организација Стоунвол ја поздрави „фантастичната“ вест.

Многумина од оние кои ќе го гледаат шоуто ќе имаат две мајки или двајца татковци и многу ќе значи тоа што нивните искуства се претставени во ваква култна детска програма“, изјавил портпаролот на организацијата Роби де Сантос, пренесуваат британските медиуми.

Емитувањето на оваа значајна епизода дојде откако петицијата со која се бара воведување на истополово родителско семејство за Пепа Пиг собра речиси 24.000 потписи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа