Украинците користеле лажни профили на атрактивни жени за да ги измамат руските војници да ги бомбардираат нивните бази

Хакерите го завршија најголемиот дел од работата

Шефот на една украинска компанија за сајбер безбедност регрутирал десетици украински хакери кои, користејќи сателити Starlink, упаднале во безбедносните камери на територијата што ја контролира Русија. Хакерите, вели тој, се осмелиле да ги измамат руските војници да ги откријат локациите на руските бази, пишува Фајненшл тајмс.

Украинците хакираа илјадници безбедносни и сообраќајни камери во Белорусија и делови од Украина освоени од Русија. За да ги филтрира информациите, тимот напиша код за машинско учење што им помогна да ги разликуваат воените движења од нормалниот сообраќај. Информациите беа проследени до армијата преку веб-портал достапен за јавноста.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа