ЕУ останува без оружје, признава Јозеп Борељ

1,755

Заедничкото купување и производство на оружје би било разумна и поевтина опција, изјави висок дипломат на ЕУ …

Залихите на оружје на Европската унија се при крај бидејќи земјите членки продолжуваат да испраќаат оружје и муниција во Украина, предупреди високиот претставник на Унијата за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борељ.

За време на дебатата на која присуствуваа членовите на ЕП, Борељ ги повика земјите-членки подобро да ги координираат трошоците за воена опрема.

„Воените залихи на повеќето земји-членки беа, не би рекол, исцрпени, но во голема мера исцрпени затоа што им дадовме на Украинците многу можности. Тие мора да се полнат. Најдобар начин за полнење е да го направите тоа заедно. Ќе биде поевтино“, најави тој, пренесува The Guardian.

Борел призна дека ЕУ требало да започне со обука на вооружените сили на Украина пред една година, неколку месеци пред Русија да ја започне таканаречената инвазија, откако неколку земји-членки побараа таква операција.

„За жал, не направивме, а денес жалиме. Жалиме што не го исполнивме ова барање во август минатата година“, изјави шефот за надворешна политика на ЕУ.

Во јули, ЕУ додели 500 милиони евра за оружје за Украина, но оттогаш блокот вети нови 2,5 милијарди евра оружје.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа