ДРУГА ЗЕМЈА ПОДГОТВУВА ВОЈСКА ЗА ВОЈНА СО РУСИЈА! „Има сериозен ризик, тоа ќе се случи во следните три до 10 години“

Заменик министерот за одбрана порача дека армијата треба да биде максимално подготвена

Во Полска сметаат дека постои висок ризик од војна со Русија во периодот од 3-10 години, па затоа е неопходно максимално да се подготви полската армија. Ова доаѓа од изјавата на заменик министерот за национална одбрана на Полска, Марцин Оциепа, пренесува онлајн медиумот „Европска правда“.

Во интервју со заменик-министерот за одбрана, беше поставено прашањето за нацрт-буџетот на државата за следната година, беа планирани рекордни расходи за армијата (над 97 милијарди PLN). Потпретседателот беше прашан колку пари се планира да се потрошат во рамките на новиот вонбуџетски механизам, односно Фондот за поддршка на вооружените сили, пишува ukranews.

– Проценуваме дека оваа сума ќе биде 30-40 милијарди PLN. Таа сума не е утврдена, бидејќи се работи за инструмент кој зависи од финансиските пазари – објасни Оциепа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа