Воената морнарица на Украина објави снимка од битките во насока Керсон. На видеото се гледа како напаѓаат тенкови Т-72 и турски оклопни возила БМЦ Кирпи.

„Борците од воените единици и дивизии на Поморската команда на вооружените сили на вооружените сили на Украина во текот на изминатата недела уништија повеќе од 260 напаѓачи, 9 непријателски тенкови, 17 самоодни пушки, 3 MLRS, 7 складишта за муниција. објави на Фејсбук прес-службата на командата на морнарицата.

Утринава Оперативната команда „Југ“ од своја страна на својата Фејсбук страница објави дека во изминатите 24 часа украинските бранители уништиле 86 руски напаѓачи и ликвидирале непријателски магацини во јужна Украина.

Украинската авијација извршила 18 напади врз непријателските позиции, логистика, команда и упоришта.

„Во областа на Новогригориевка, Миколаевската област, при обид за напад на нашите позиции, беше отворен разурнувачки оган и беше уништен непријателски јуришен хеликоптер Ка-52“, се вели во извештајот.

Ракетно-артилериските единици извршија 370 огнени напади за уништување на единиците за противвоздушна одбрана на непријателот, области на концентрација на сили и средства, станици за радио-електронско војување и понтонски мостови кај Даревка и долж хидроцентралата Каховка.

Забележано е дека контролата на пожарот на понтоните преку реката Днепар е систематска и ефикасна.

Потврдените загуби на освојувачите на 5 септември се: 86 војници, 4 тенкови, 12 оклопни возила, 4 хаубици калибар Msta-B и Msta-S 152, 3 пиштоли Hyacinth-B и Hyacinth-C” 152 мм, станица за комуникација и противтенковски ракетен систем.

Покрај тоа, украинските борци ликвидираа 4 непријателски магацини со муниција во областите Бериславск, Херсонск и Баштанск.