„КОГА ЌЕ УДИШ ВО КАРПА“: Почнуваш војна со Русија, го отфрлаш нејзиниот гас, па го носиш преку Кина…

Западните санкции не ја уништија Русија. Наместо тоа, енергетската криза продолжува да и се заканува на Европа со студена зима. Но, една земја е подготвена да стане „храбар витез“ и да дојде на помош со снабдување со руски ЛНГ по висока цена.

Руско-украинскиот конфликт радикално ја промени глобалната енергетска равенка. Кинеските енергетски компании почнаа да продаваат течен природен гас (LNG) купен од Русија по висока цена на европските земји. Со ова, иако индиректно, се нарушува таканареченото „ембарго“. Според податоците на кинеската царина за јули годинава, од Русија во првите шест месеци биле увезени 2,35 милиони тони ЛНГ.

„Специјалната операција“ на Русија во Украина исто така ги преврте глобалните енергетски биланси. Европските земји воведоа ембарго на рускиот гас за финансиски да го исцрпат Кремљ, а пред наближувањето на зимската сезона, на „мала врата“ најдоа решение во негово надминување.

Во меѓувреме, приоритет за Европа во енергетската криза е да ги зголеми резервите на природен гас пред почетокот на зимскиот студ и на тој начин да ги елиминира можните проблеми, како во индустријата, така и во задоволувањето на потребите на населението.

Вишок ЛНГ во Европа

Според податоците на кинеската царина објавени во јули оваа година, во првите шест месеци од Русија биле увезени 2,35 милиони тони ЛНГ во вредност од 2,16 милијарди долари. Оваа бројка го прави Пекинг еден од четирите најголеми увозници на ЛНГ од Русија, а исто така покажува дека во однос на претходната година обемот на испорака е зголемен за 28,7%.

Додека увозот на природен гас од Русија во Кина преку гасоводот во Сибир е зголемен за 63%, експертите нагласуваат дека испораките на ЛНГ ја надминуваат кинеската домашна побарувачка, а администрацијата на Пекинг продава ЛНГ купен од Москва на европските земји во обид да го реши енергетскиот проблем. криза.

Кина ја споредуваат со витез

Според „Фајненшл тајмс“, стравувањата на европските земји од недостиг на енергија во пресрет на зимските месеци наскоро ќе бидат надминати благодарение на Кина. Известувајќи дека кинеските компании продаваат ЛНГ купен од Русија по два до три пати повисока цена, весникот ја спореди Кина со витез што ја спасува Европа.

Од друга страна, Кплер, аналитичка компанија која се занимава со статистика и истражување во енергетскиот сектор, објави информација дека во првата половина на 2022 година Европа го зголемила увозот на ЛНГ за 60 отсто на годишно ниво.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа