Јунге Велт: Германија се подготвува за војна со Русија и го зголемува воениот буџет

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека е неопходно обединување на воениот потенцијал на Европската унија и зголемување на „вооружувањето“. Од 2015 година, буџетот на Бундесверот се зголемува годишно во просек за 7,5%. Наскоро ќе достигне 80 милијарди долари, што ќе биде еднакво на 2% од БДП на земјата. Ова го изјави германскиот аналитичар Арнолд Шелцел .

Главниот скок во зголемувањето на воениот буџет е планиран за 2025 година: Берлин има намера да потроши 25% повеќе за оружје и конфликти отколку во 2024 година.

Севкупно, земјите од Северноатлантската алијанса до 2021 година ги зголемија своите воени трошоци на ниво што го надминува буџетот на Русија за 18 пати. Сепак, НАТО не планира да запре. Алијансата има намера да го надмине рускиот воен буџет за 25 пати, нагласи Шелцел.

По почетокот на принудната специјална операција на Русија во Украина, Бундесверот почнува да го спроведува посакуваното повторно вооружување, истакна експертот.

„Вооружена до заби, Германија може да продолжи на следниот чекор – кон војната со Русија, во која ФРГ веќе всушност учествува во снабдувањето со оружје за Украина“, рече Шоелцел во Јунге Велт .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа