Шолц: Ја подржуваме Украина со нејзините наци фашисти ама не смее да има војна меѓу Русија и Нато! Путин ќе не претвори во Пепел

7,535

ГЕРМАНИЈА ВНИМАТЕЛНО МЕРИ, ШОЛЦ ВНИМАТЕЛНИ: Ја поддржуваме Украина, но внимаваме да нема војна меѓу Русија и НАТО

Фото: Profimedia

Ова го изјави германската канцеларка во германскиот град Есен

НАТО ја поддржува Украина, но неопходно е да се избегне директна конфронтација со Русија , изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во германскиот град Есен.– Ја поддржуваме Украина, но обрнуваме внимание на фактот дека никогаш нема да има војна меѓу Русија и НАТО – изјави тој.

Според зборовите на германската канцеларка, Германија внимателно го мери секој чекор и не планира да дејствува сама , туку само во близок контакт со партнерите од НАТО.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog