ДАЛИ СЕ МАКЕДОНСКИТЕ? РУСИТЕ собориле ТРИ УКРАИНСКИ АВИОН! Пресретнати дури 14 „химари“, забележани големи воени загуби на Киев (ВИДЕО)

338
Руската армија продолжува со офанзивата

Руската армија собори три украински авиони во Херсонската област – два Су-25 и еден МиГ-29 кој дополнително беше надграден за да може да истрела американски ракети „Харм“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Во близина на Нова Каховка , во истата област, беше соборен антирадарски проектил „штети“ и пресретнати се 14 проектили „химар“, исто така од американско производство.

Во последните 24 часа, силите на Киев загубија 330 војници, 13 тенкови и 19 оклопни возила во правец Николаево-Криворож . Двајца војници беа заробени.

Руската армија ја уништи командата на 56-та украинска бригада со многу прецизен напад на ДНР. По тој повод ликвидирани се 18 припадници на украинската армија.

Припадниците на 110-та механизирана бригада на украинската армија кај Авдеевка и градот Опитно претрпуваат големи загуби и затоа ги напуштија своите позиции, се наведува во соопштението на Министерството за одбрана.

Во многу прецизни напади на руската армија беа ликвидирани повеќе од 40 украински борци , како и неколку складишта за оружје.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog