Пресврт што ја вознемири ЕУ: Германија објави неможност за дополнителни испораки на оружје за Украина

На Бундесверот му снемало оружје за испраќање во Украина, изјави шефицата на германското Министерство за одбрана Кристина Ламбрехт, пишува Шпигел.

„Морам да признаам како министер за одбрана – ги достигнуваме границите на она што Бундесверот може да го обезбеди“, рече Ламбрехт за време на состанокот на владата.

Според министерот, ресорот секогаш на прво место ги штител националните интереси.

Од друга страна, таа е „крајно оптимист“ за трансферот на оружје од советски стил од Источна Европа во Киев. За возврат ќе добијат западна опрема и оружје.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок минатата недела изјави дека Бундесверот се соочува со апсолутен дефицит во сопствените резерви, поради што воената помош за Украина е „на добра линија“.

Русија претходно испрати нота до сите земји, вклучително и САД, за испорака на оружје за Украина. Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека секој товар што содржи оружје за Украина ќе стане легитимна цел за Русија.

Министерството за надворешни работи соопшти дека земјите од НАТО „играат со оган“ со тоа што ја снабдуваат Украина со оружје. Портпаролот на претседателот Дмитриј Песков истакна дека испумпувањето на Украина со оружје од Запад не придонесува за успех на руско-украинските преговори и ќе има негативен ефект.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа