Медведев тврди дека има само едно сценарио за развој на ситуацијата во Украина

79

„Постои само едно сценарио за развој на ситуацијата во Украина, а тоа е постигнување на сите цели на специјалната операција и признавање на нејзините резултати од Киев“, изјави Дмитриј Медведев, заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија.

„Различни аналитичари сега вежбаат да подготвуваат прогнози за украинскиот конфликт. Прогнози за победа се прават и во Киев, и во западните земји кои се пријателски настроени кон Украина. Всушност, сето тоа е чиста лага и демагогија, за да се манипулира со гласачкото тело. Сите разбираат се, но си ги извршуваат своите улоги“, рече Медведев.

Претходно, Ден Саба, новинар од британскиот весник „Гардијан“, наведе пет можни сценарија за развој на конфликтот во Украина во следните шест месеци.

Значи, според него, конфликтот може да се одолговлекува уште една година или Киев може да почне да користи тактики на партизански напади. Тој исто така призна дека Русија ќе ја продолжи офанзивата, но нејзината цел ќе биде да ги задржи териториите на Украина.

Дополнително, новинарката претстојната зима ја доживеа како период на благосостојба на оние кои се најдобро подготвени за неа. Во петтата прогноза, Западот ќе треба да одлучи дали сака Украина да победи или само да продолжи, бидејќи без западната воена помош Киев ќе пропадне.

Од 24 февруари Русија спроведува специјална воена операција за денацификација и демилитаризација на Украина. Владимир Путин нејзината задача ја нарече „заштита на луѓето кои осум години се изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. Според претседателот, крајната цел на операцијата е ослободување на Донбас и создавање услови кои ја гарантираат безбедноста на самата Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа