Намалувањето на обемот на испораки на оружје од Европската унија за Украина ова лето е привремено и е поврзано со исцрпувањето на залихите на бесплатно оружје, откри дипломатски извор во Брисел.

Според него, ЕУ ќе продолжи да дава голема воена помош за Киев, а сегашното одложување е привремено.

„Проблемот е што најголемиот дел од расположливите залихи на бесплатно оружје се исцрпени. Затоа, треба да одлучиме како да продолжиме да ја снабдуваме украинската армија без да ја загрозиме сопствената одбрана“, рече тој.

Претходно полскиот премиер Матеуш Моравјецки по разговорот со францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Варшава побарала од Париз да ја забрза испораката на оружје за Украина. „Знаеме дека земјата во војна мора да се потпре на своите сојузници“, заклучи тој.