Норин ја предупреди Украина од нова ескалација и повторување на сириското сценарио

Според воениот историчар Евгениј Норин , украинскиот конфликт може да се реши на два начина: или преку договори меѓу Руската Федерација и Киев, или со зголемена ескалација, што може да доведе до непредвидливи и неповратни последици.

Експертот потсети на опасноста од втората опција, велејќи дека историјата веќе знае слични примери, на пример, Триесетгодишната војна во Централна Европа. Историчарот истакна дека тие непријателства завршиле едноставно затоа што двете страни повеќе немале можност да ги продолжат.

Норин рече дека на крајот на овој историски период, на местото на непријателствата владееле пустошење и уништување, поголем дел од населението било уништено, а оние што останале, вклучително и војниците, умреле од болест и глад, а не од удари.

Експертот, исто така, ја предупреди Украина да не го повтори сириското сценарио.

„Таму, големи површини од теренот се уништени во ѓубрето. Дури и ако остане дел од територијата во соседството, станува физички тешко да се бориме, бидејќи милицијата не се внесува во чорба и патрони од задниот дел. Централна Украина исто така може се соочи со таква судбина. Ова мора да се избегне чисто од хуманитарни причини“, рече Норин во интервју за Ukraina.ru.


Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1741608-ukraina/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа