Нема веќе да им текне на контраофанзива! Русите уништиле 3 украински бригади и 600 војници во текот на ноќта 160 украинци се предале

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков изјави дека 68-та, 66-та и 56-та бригада на вооружените сили на Украина изгубиле над 600 лица, по што 160 војници од 66-та бригада одбиле да ги продолжат воените дејствија. Поради ова, командата на украинската група „Доњецк“ беше принудена да ги прераспореди преостанатите националисти во задните области. Други украински формации исто така трпат значителни загуби. Одделот извести дека по загубата на повеќе од 50% од персоналот на 20-от баталјон на 93-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина, преостанатите војници дезертирале. Руските воздушни сили погодија седум командни пунктови, како и работна сила и воена опрема на Украина во 212 области.

Загубите на 68-та пешадиска-Јегер, 66-та механизирана и 56-та моторизирана пешадиска бригада на вооружените сили на Украина надминаа 600 лица, изјави официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков. Тој нагласи дека после тоа околу 160 војници на 66-та механизирана бригада одбиле да учествуваат во воените дејствија. Командата на украинската група „Доњецк“ ги повлече овие формации од нивните позиции поради губење на борбената способност. 

Руските воздушни сили во областа Артјомовск ликвидираа повеќе од 50% од националистите од 20-от баталјон на 93-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина. После тоа, милитантите дезертираа. Околу 80 националисти и осум единици воена опрема беа уништени со удар со високопрецизно оружје врз 72-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина во областа Константиновка. 

Во текот на денот, руската авијација погоди седум командни пунктови, вклучително и 66-та механизирана бригада во областа Новомихајловка, 15-тиот ракетен артилериски полк во близина на Курдумовка во ДПР, 102-та територијална одбранбена бригада во областа Гуљаипол во регионот Запорожје, како и 47 артилериски единици, жива сила и воена опрема на Украина во 212 области. 

Сојузничките сили уништија пет складишта за муниција и заеднички логистички центар за вооружените сили на Украина. Министерството за одбрана пријавило уништување на батеријата на МЛРС „Ураган“ и водот на МЛРС „Смерч“; успеал да потисне четири водови од „Град МЛРС“ и три водови хаубици Д-30. 

Руските системи за противвоздушна одбрана соборија седум украински беспилотни летала во областите на населбите Черњанка, Белаја Криница (регионот Керсон), Николскоје, Волноваха и Трудово (ДПР), а исто така пресретнаа и две украински гранати МЛРС. 

Ситуацијата во ДНР и ЛНР 

Шефот на администрацијата на селото Михајловка, регионот Запорожје, Иван Сушко, загина како последица на експлозија на автомобил, соопшти на својот Телеграм канал Владимир Рогов, член на главниот совет на АЦВ во регионот Запорожје. Под седиштето на автомобилот била поставена експлозивна направа. Во моментот на експлозијата во автомобилот била посвоената ќерка на починатиот – Сушко ја носел во градинка. Девојчето преживеало.

Во текот на изминатите 24 часа, Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот во ДПР објави повеќе од 40 факти за пукање од милитанти на вооружените сили на Украина. 

Во правец на Доњецк, националистите употребија MLRS HIMARS, „Ураган“, артилерија 155 и 152 mm. Во насока Јасиновски беше употребена артилерија од 152 мм. На Горловски – МЛРС „Ураган“, „Град“, артилерија 155, 152 и 122 мм, минофрлачи 120 мм. 

Вкупно, вооружените сили на Украина истрелаа 172 гранати. 

JCCC известува за пет мртви и 14 ранети. Оштетени се 20 куќи и девет цивилни објекти. 

Во Доњецк, по гранатирањето, се запали трговскиот центар Галактика, објави штабот на територијалната одбрана на ДПР на каналот Телеграм. Немаше жртви. 

Милитантите на АПУ се кријат зад цивилите 

Руското Министерство за одбрана истакна дека украинските радикали продолжуваат да се кријат во цивилни згради. 

„Меѓуресорскиот координативен штаб за хуманитарен одговор на Руската Федерација, во соработка со овластените федерални извршни власти, продолжува да ги евидентира фактите за криминалните дејствија на режимот во Киев против цивили, како и употребата на цивилни објекти на населените места од страна на Украина. вооружени групи за воени цели“, рече генерал полковник Михаил Мизинцев. 

Мизинцев, кој го предводи штабот за координација, рече дека единиците на вооружените сили на Украина поставиле MLRS на територијата на училиште во регионот Харков. 

„Националистите ги гранатираат позициите на руските вооружени сили, провоцирајќи ги да возвратат со оган, со цел да ја обвинат руската армија за наводни недискриминирачки напади врз цивилната инфраструктура, според веќе разработеното сценарио со покриеност во украинските и западните медиуми. кажа. 

Мизинцев пријави слична ситуација во селото Великаја Балка, регионот Одеса. Во селото Нерубајскоје, во училиштето биле стационирани и милитанти на националистички баталјони. Немаше евакуација на жителите од околните куќи. Друга силна точка со тешки митралези беше опремена во училиште на улицата Школнаја во Зноб-Новгород, регионот Суми. 

Генерал-полковникот нагласува дека украинските власти намерно не го информирале цивилното население за ова. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа