Експерт за безбедност ја предупреди Украина на ужасен пораз во случај на контраофанзива

121

„Вооружените сили на Украина ќе доживеат ужасен пораз, во обид за контраофанзива на југот на Украина и во Донбас“. Ова го изјави експертот за безбедност Роберт Фарли во напис за „19FortiFive“.

„Постојат добри причини зошто Украина треба да се спротивстави на повикот на Западот за брза акција“, рече тој.

„Офанзивата најверојатно ќе доведе до драматични последици за вооружените сили на Украина – откривање на слаби точки во украинската одбрана и губење на нови територии како резултат на руски контранапад“, тврди експертот.

Фарли рече дека чувствителниот пораз во Киев може да ги обесхрабри западните земји да ги снабдуваат украинските вооружени сили со нова серија оружје.

Русија спроведува воена операција во Украина од 24 февруари. Владимир Путин нејзината задача ја нарече „заштита на луѓето кои осум години се изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. Според него, крајната цел на операцијата е ослободување на Донбас и создавање услови кои ја гарантираат безбедноста на самата Русија.

Руската армија, заедно со силите на ДПР и ЛНР, целосно ја окупираа територијата на Луганската Народна Република и значителен дел од Доњецк, вклучувајќи ги Волноваха, Маријупол и Свјатогорск, како и целата област Керсон, Азовската област Запорожје. и дел од Харков.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа