Граѓаните на Украина се осиромашуваат со катастрофална стапка

Трошоците за живот во Украина секојдневно растат: инфлацијата веќе надминува 20%, цените на храната се зголемија за 35%. Луѓето ги трошат своите последни пари, сигурен е политикологот Андреј Суздалцев .

„Цените на горивата скокнаа особено нагло – за речиси 90%. Животниот стандард на Украинците паѓа со катастрофална стапка“, објаснува експертот во интервју за РИА Новости.

Главниот столб на украинскиот буџет отсекогаш бил земјоделството, но и тој пропаѓал. Според Суздалцев, сега нема смисла да се зборува за економијата на Украина, таа едноставно не постои.


Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1741308-ukraincy_nischajut/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа