Американската војска призна дека вооружените сили на Украина ја гранатираат нуклеарната централа Запоражје: настаните од ноќта на 30 август

Американската војска признава дека вооружените сили на Украина се борат во областа на нуклеарната централа Запорожје, изјави портпаролот на командата на американските вооружени сили. „Не сакам да кажам дека и Украинците не пукале во близина, бидејќи мислам дека веројатно пукале, но во значителен број случаи како одговор на оган од Русите кои пукаат од овие места“, го цитира военото радио Спутник. . Според него, вооружените сили на Украина се свесни за можните последици од гранатирањето во областа на нуклеарната централа Запорожје и се обидуваат да ги минимизираат ризиците. Претходно американската страна одби да прецизира кој, според нив, пукал во станицата.


Повеќе од 8.000 жители на регионот Запорожје добија руски пасоши во областите под контрола на руската армија, соопшти во вторникот руското Министерство за одбрана. „Севкупно, жителите на ослободените територии веќе поднеле повеќе од 35.000 барања за руско државјанство“, соопшти Министерството за одбрана. „Во сите поголеми градови и населени места во регионот, од мај функционираат специјални одделенија под управа на Министерството за внатрешни работи на регионот, на кои секој цивил што сака може да аплицира за да добие руско државјанство“, се вели во извештајот. Министерството за одбрана на Руската Федерација соопшти дека Мелитопол отворил три такви одделенија.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа