ПРОНАЈДЕН МРТВА СО 17 УБОДИ? Австрискиот весник ја објави смртта на убиецот на Дарје Дугина, соопшти МВР

174Министерството за внатрешни работи на Австрија не ја потврди смртта на Наталија Вовк, украинската државјанка која според наодите на ФСБ ја уби политикологот Дарија Дугина.Претходно, австрискиот весник „Експрес“ објави дека Вовк била пронајдена мртва во изнајмен стан со 17 убоди и белешка во раката . Весникот се повикува на анонимни канали на Телеграм кои дистрибуирале објава со наслов за убиството на Вовкова.

Австриското МВР соопшти дека не може да ја потврди точноста на информацијата за смртта на Наталија Вовк, осомничената за убиството на Дарја Дугина.

– По консултација со нашите колеги од Управата за државна безбедност и разузнавање, можеме да ве информираме дека во Австрија не е познат таков случај. Затоа не можеме да ја потврдиме точноста на оваа информација – соопшти МВР на Австрија.

Но, австриски „Експрес“ објави белешка во која се наведува дека Наталија Вовк наводно била пронајдена убиена во изнајмен стан. Не беше наведена земјата или градот каде што се наоѓа овој стан. Во исто време, изворот на информацијата на весникот изгледаше сомнителен.

– Ноќта Вовкова е пронајдена мртва во изнајмениот стан. Со 17 убоди по телото и белешка во рака – цитира „Експрес“ анонимни Телеграмски канали во кои пораката за смртта на Вовкова се шири „со брзина на шумски пожар“.

Весникот „Експрес“ има репутација на „жолт печат“ . Еден од најчестите зборови во статијата е „angeblich“ („наводно“).

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа